Mladá matka Meghan Budden milovala pálení vonných svíček a jednou nechala jednu hořet celou noc, ale pak litovala toho.
„Dlouho nesvítím svíčky. Tentokrát jsem se ale rozhodla, že je nechám přes noc hořet.
Ráno mé dítě mělo trochu rýmu a já si vzala vatové tyčinky, abych mu vyčistila nos. Po zákroku jsem uviděla černé tečky, jsou jako z prachu nebo od popele! A pak jsem pochopila, že je to kvůli aroma svíčce!“, řekla Megan.
„Ani jsem si nemohla představit, že svíčky způsobí takový efekt! Ale když jsem vzala jednu z nich do ruky, uviděla jsem na dně varování, že svíčku nelze pálit déle než tři hodiny v kuse,“ pokračovala znepokojená maminka příběhu.
Megan se rozhodla najít více informací o aroma svíčkách. Zaujal ji článek doktora Alistaira Lewise z Národního centra pro atmosférický výzkum na univerzitě v Yorku.
Doktor napsal, že výsledky výzkumu odhalily nejnebezpečnější svíčky — s citrusovými a jehličnatými vůněmi.
Látka limonen, a zejména L-limonen, je součástí čisticích prostředků a svíček. Je velmi široce používán v parfémech, zejména v produktech s vůní jehličnanů.
Při spalování se však z každé dvě molekuly limonenu vytvoří jedna molekula formaldehydu. Tento karcinogen může způsobit popáleniny očí, záchvaty kašle a nevolnost, dráždit kůži, ve vážných případech může vést k rakovině krku a nosu.
Situaci podle doktora se zhoršují moderní vzduchotěsná okna, která nepropouštějí vzduch. Z tohoto důvodu formaldehyd zůstane v bytě po dlouhou dobu. Situaci zachraňují pokojové rostliny, které částečně pohlcují karcinogen.
Po použití vonných svíček, osvěžovačů vzduchu, voňavých čisticích prostředků navrhuje Alistair Lewis větrat místnost. Svíčky expert doporučuje používat bez zápachu.
Nyní Meghan varuje ostatní lidi před zálibou v aromatických svíčkách, protože to není bezpečné pro vás a vaše blízké.