Mladá matka Meghan Budden milovala pálení vonných svíček a jednou nechala jednu hořet celou noc, ale pak litovala toho.
„Dlouho nesvítím svíčky. Tentokrát jsem se ale rozhodla, že je nechám přes noc hořet.
Ráno mé dítě mělo trochu rýmu a já si vzala vatové tyčinky, abych mu vyčistila nos. Po zákroku jsem uviděla černé tečky, jsou jako z prachu nebo od popele! A pak jsem pochopila, že je to kvůli aroma svíčce!“, řekla Megan.
„Ani jsem si nemohla představit, že svíčky způsobí takový efekt! Ale když jsem vzala jednu z nich do ruky, uviděla jsem na dně varování, že svíčku nelze pálit déle než tři hodiny v kuse,“ pokračovala znepokojená maminka příběhu.
Megan se rozhodla najít více informací o aroma svíčkách. Zaujal ji článek doktora Alistaira Lewise z Národního centra pro atmosférický výzkum na univerzitě v Yorku.

Zdroj: elledecoration.ru
Doktor napsal, že výsledky výzkumu odhalily nejnebezpečnější svíčky — s citrusovými a jehličnatými vůněmi.
Látka limonen, a zejména L-limonen, je součástí čisticích prostředků a svíček. Je velmi široce používán v parfémech, zejména v produktech s vůní jehličnanů.

Zdroj: crafta.ua
Při spalování se však z každé dvě molekuly limonenu vytvoří jedna molekula formaldehydu. Tento karcinogen může způsobit popáleniny očí, záchvaty kašle a nevolnost, dráždit kůži, ve vážných případech může vést k rakovině krku a nosu.

Zdroj: epicentrk.ua
Situaci podle doktora se zhoršují moderní vzduchotěsná okna, která nepropouštějí vzduch. Z tohoto důvodu formaldehyd zůstane v bytě po dlouhou dobu. Situaci zachraňují pokojové rostliny, které částečně pohlcují karcinogen.

Zdroj: greenmarket.com.ua
Po použití vonných svíček, osvěžovačů vzduchu, voňavých čisticích prostředků navrhuje Alistair Lewis větrat místnost. Svíčky expert doporučuje používat bez zápachu.
Nyní Meghan varuje ostatní lidi před zálibou v aromatických svíčkách, protože to není bezpečné pro vás a vaše blízké.

Zdroj: oknapanorama.ru