Miloš Zeman už nepozve předsedu Senátu na setkání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice: Miloš Vystrčil prohlásil, že prezident veřejně neřekl pravdu

Až se sejdou nejvyšší ústavní činitelé ohledně zahraniční politiky, český prezident Miloš Zeman nebude zvát šéfa českého Senátu Miloše Vystrčila.

Prezident v rozhovoru v TV Prima označil návštěvu šéfa českého Senátu Tchaj-wanu „klukovskou provokaci“.

Zdroj: Facebook – M. Zeman

Miloši Zemanovi se rozhodně nelíbilo, že Miloš Vystrčil nerespektoval jeho postoj k této cestě. To se týká i postojů premiéra, ministra zahraničí a předsedy Sněmovny, kteří byli také proti.

Prezident vysvětlil, že vzhledem k tomu, že předseda Senátu si neváží jeho názor a názory ostatních nejvyšších politiků na zahraniční politiku, nebude ho zvát na další setkaní.

Zdroj: Archiv Blesku

„Kdo nerespektuje pravidla hry, nemůže tuto hru hrát,“ vysvětlil Miloš Zeman. Podle něj se Miloš Vystrčil postavil nad všechny ostatní.

Miloš Zeman zároveň řekl, že chápe nespokojenost Číny s touto situací, nicméně je kategoricky proti jakýmkoli hrozbám z čínské strany.

Činské velvyslanectví vyzvalo Českou republiku, aby dodržovala princip jedné Číny a aby proti lidem, kteří tento princip porušují, byla přijata konkrétní opatření.

Zdroj: Dan Materna, MAFRA

Miloš Vystrčil zároveň popírá, že by mohl porušit princip jedné Číny. Podle jeho slov už jsou mezi Českem a Čínou dohodnutá pravidla zahraniční politiky.

Předseda českého Senátu uvedl, že prezident Miloš Zeman trikrát lhal o jeho návštěvě Tchaj-wanu.

Během vysílání na TV Prima Miloš Vystrčil řekl, že ústavní činitelé jeho zvažovanou cestu při poradě na Hradě sice nedoporučovali, ale k žádnému hlasování nedošlo. Podle něj prezident o hlasování mluvil už dříve.

Zdroj: Reuters

Také šéfovi českého Senátu se velmi nelíbilo, že prezident řekl, že údajně Miloš Vystrčil prohlásil, že Tchaj-wan je nezávislý stát. Miloš Vystrčil prohlásil, že nikdy nic takového neřekl.

Podle nej je třetí prezidentova lež, co řekl, že setkání k zahranicní politice se konají každého čtvrt roku. Poslední takové setkání se však uskutečnilo už v březnu, tedy před půl rokem.

Zdroj: Facebook M. Zemana

Předseda českého Senátu uvedl, že tato cesta senátorů na Tchaj-wan nijak neporušila politiku jedné Číny.

Na takové prohlášení českého prezidenta reagovali i další politici. Například předseda ODS Petr Fiala řekl, že nyní se tato schůzka bude schůzkou přátelů prezidenta.

Zdroj: ods.cz

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že takové chování prezidenta nechápe. Podle něj by to pochopil, kdyby se něco podobného dělo u kluků na základní škole. Ale pokud se něco takového děje u politiků takové úrovně, tak tomu nerozumí.

Podle předsedy Komunistické strany Vojtěcha Filipa ale prezident udělal správnou věc. Souhlasí s tím, že kroky Miloše Vystrčila jsou neúcta k ostatním ústavním činitelům.

Psali jsme: Počet pozitivních testů se opět zvýšil: Ve kterém regionu České republiky byl pozorován největší nárůst počtu pacientů

Share