„Udělali jsme v tu středu 19. srpna rozhodnutí, se kterým také nesouhlasím. Vznikl pocit, že situace je klidnější, že to máme pod kontrolou,“ uvedl Zaorálek v pořadu Partie.
Na jinou stranu podpořil i předsedu vlády Andreje Babiše a řekl že mu rozumí, zejména kvůli tomu, že premiér komunikoval i s důchodci.
Ministr kultury tak uznal, že se dodržovat takových vládních opatření jako nošení roušek je velice těžké.
Souhlasil také Zaorálek i se skutečností, že mnoho lidí si nákazu přivezla z dovolené.
Ale nesouhlasí s nedávno zveřejněnou statistikou, kde podle počtu potvrzených případů za dva týdny na sto tisíc obyvatel Českou republiku označily za třetí nejzasaženější zemí v EU.
Český zdravotnický systém ministr ohodnotil jako dobrý, i přesto že si myslí, že „hygiena přes léto zaspala“ nemocnice jsou připravené na nové pacienty.
Předseda opoziční strany TOP 09 Miroslav Kalousek ale Zaorálkovi oponuje s tím, že odpovědnost za epidemiologickou situaci nese vláda, nikoliv hygiena.
Za hlavní příčinu tak neoznačil roušky, ale nefungující systém tzv. chytré karantény, malou testovací kapacitu a celkovou nepřipravenost země.
Podle Kalouska krizový štáb musí aplikovat připravené předem krizové scénáře.
„Ty se ale bojím, že připravené nejsou. Vláda v létě nedělala nic. Chová se populisticky a jen reaguje na situaci, nemá plán,“ doplnil Kalousek a obvinil přímo předsedu vlády Babiše a ministra zdravotnictví Vojtěcha.
Zaorálek na rozdíl od premiéra také podporuje aktivizaci krizového štábu, očemž již také mnohokrát zmiňoval i ministr vnitra Jan Hamáček.
Ministr kultury vládu ale celkem podporuje a podle něj důležité je, že stále máme nízký počet hospitalizovaných.