„Epidemická situace není dobrá“: Ministr Vojtěch oznámil nová přísná plošná opatření a uvedl, že roušky budou povinné i ve třídách po celém Česku od druhého stupně, dotknou se i restaurací

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že roušky budou povinné i ve třídách po celém Česku od druhého stupně. Nové plošné opatření se zavádí i pro bary a restaurace, které budou mít omezenou dobu provozu.

Zdroj: tn.nova.cz

„Epidemická situace není dobrá, epidemie nabírá na síle,“ říká šéf resortu a dodává, že počet lidí v nemocnici se také zvyšuje.

V pátek na semaforu většina okresů dostane oranžovou barvu, tj. druhý stupeň rizika. To znamená, že se už jedná o začátky komunitního šíření.

Zdroj: televizeseznam.cz

Nicméně ministr nechce zastavovat provoz podniků. Vojtěch také vyzval lidí, aby si stahovali obnovenou aplikaci e Rouška, která má za účel upozornit uživatele na možný kontakt s nakaženou osobou.

Dle předpokladů ke konci měsíce v Česku může být až 70 nových případů. Dle odborníků šíření koronaviru souvisí s otevřením škol.

Zdroj: irozhlas.cz

Rovněž přibývá hospitalizovaných a pacientů ve vážném stavu. Epidemiolog Rastislav Maďar prohlásil, že se Česko nevyhne represivním opatřením, která mohla situaci zmírnit, pokud by byla schválená včas.

Zdroj: denik.cz

Krajské hygienické stanice uvádějí, že jsou na pokraji sil a nestíhají trasovat všechny kontakty nakažených. Dlouhé fronty jsou i na testování. Výsledky lidé čekají velmi dlouho.

Ve čtvrtek také jednala Ústřední epidemiologická komise, která naposledy měla zasedání ještě v květnu.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Členem komise je také zástupce Světové zdravotnické organizace v České republice. S touto organizaci před časem jednala vláda o omezení trasování kontaktů nakažených pacientů kvůli složité situaci, do kterých se dostaly hygienické stanice.

WHO však oznámila, že omezování není vhodné. Nakonec Vojtěch uvedl, že ČR bude pokračovat ve trasování.

Zdroj:covid19.tabipacademy.com

Share