Mnozí čeští politici reagovali na slova čínského ministra kvůli cestě Miloše Vystrčila: „Česká politika potřebovala jeho cestu jako sůl,“ říkají čeští opozičníci

Čínské ministerstvo zahraničí se jednoznačně negativně vyjádřilo k cestě hlavního českého senátora na Tchaj-wan. Mnozí čeští politici to označili za výhrůžky a začali hájit Miloše Vystrčila i jeho cestu. Podle některých politiků by Česko mělo jednat důrazně a vypovědět čínského velvyslance.

Mnoho politiků, především opozičních, bylo velmi pobouřeno výrokem čínského ministra zahraničí. Ten se vyjádřil k cestě Miloše Vystrčila na Tchaj-wan.

Zdroj: Blesk / Daniel Černovský

Oficiálně zatím nikdo z vlády ani Hradu na incident nereagoval. Na svém Twitteru se vyjádřil pouze prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle čínského ministra zahraničí Miloš Vystrčil bude nucen „zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus“.

„Nebojím se o něj, fandím mu. Česká politika potřebovala jeho cestu jako sůl,“ řekla poslankyně Miroslava Němcová z ODS.

Zdroj: ČTK / CTK / Krumphanzl Michal

Český senátor a bývalý kandidát v posledních prezidentských volbách Jiří Drahoš reagoval jako jeden z prvních na prohlášení šéfa čínské diplomacie.

„Nejsme jejich gubernií, ale svobodnou demokratickou zemí,“ řekl Jiří Drahoš.

Na výrok z čínské strany reagoval i předseda české strany Pirátů Ivan Bartoš. Svůj názor vyjádřil také na svém Twitteru.

Místopředseda strany TOP 09 a senátor Tomáš Czernin přirovnal dění k nástroji studené války.

Před svým odletem do Slovinska se k situaci krátce vyjádřil český premiér Andrej Babiš. Novinářům odpověděl, že Čína vždy reaguje stejně v případech, které se týkají Tchaj-wanu.

Zdroj: ČTK

„Domluvili jsme se, že pan ministr (zahraničí) si pozve čínského velvyslance,“ řekl Andrej Babiš. Zároveň dodal, že taková slova, jak řekl čínský ministr, se v diplomacii běžně nepoužívají.

Zatím není známo, jak tento příběh skončí a co budou zástupci Česka dělat dál.

Share