V Česku ceny rostou nejrychleji z celé EU: ekonomové vysvětlují proč

Ve mnoha zemích EU ceny na zboží v obchodech a služby klesají, což se nedá říct o Česku, kde panuje opačná situace. Máme nejrychlejší zdražování v Evropě a může za to „náskok“ ekonomického růstu, který způsobilo navyšování platů.

Vysoká inflace je především v zemích, kde není euro a patří mezi ně například Rumunko, Maďarsko nebo Polsko. V České republice je nejvyšší a činí 3,3 %.

.

Ekonomové říkají, že dalším faktorem je slabá koruna a za dovoz se musí platit více. Zdražování potravin jako je vepřové maso, cukr, zelenina a ovoce způsobuje také africký mor prasat, koronavirová epidemie a slabší úroda.

Zvyšují se náklady i u bydlení.

.

Dražší maso máme také kvůli tomu, že se v Evropě uzavírají jatka, kde se šířila nemoc covid-19.

Cukr se vrací na úroveň před uvolněním cukrových kvót. Ovoce a zelenina zdražují kvůli nízkým zásobám na skladech.

Koruna oproti euru klesla o 1,5 koruny během koronavirové krize, což způsobilo zdražení zboží, které se dováží. Jedná se především o elektroniku, potraviny ze zahraničí a například hračky.

.

Očekává se ale i zlevnění u některých služeb. Zejména u cestovního ruchu. Už teď zlevňují některé hotely a restaurace, které jsou zaměřeny na turisty. Je možný pokles cen u plynu a elektřiny.

Ceny na pohonné hmoty mírně stoupnou po velkém pádu, ale zůstanou nižší, než byly na začátku roku.

Slabší koruna by měla způsobit rychlejší pokles inflace, která však bude stejně nadprůměrná ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie.

.

Kvůli slabé koruně neušetří Češi ani na zahraniční dovolené V Řecku nebo Chorvatsku, kde zlevňuje ubytování.

.

Ve druhé polovině roku by se inflace měla pomalu dostávat pod 3 % a následně se blížit ke 2 %.

Inflace byla také způsobená ekonomickým růstem v minulých letech a rychlému navyšování platů. Ceny proto šly nahoru.

Platy rostly kvůli nedostatku lidí na trhu.

Lidé začali více utrácet za dovolené a restaurace. Provozovatelé proto zvýšili ceny. Vyrostli ceny i na potraviny a příčin bylo hodně – nedostatek prasečího masa, neúroda, sucho.

.

Zdražování potravin by se mělo ještě tento rok zmírnit. Za růst cen může také nedostatek sezónních pracovníků a velká poptávka. Mnoho položek se úplně vyprodalo.

Ekonomové stále tvrdí, že inflace je zapříčiněná rychlým růstem reálných mezd v letech 2016-2019, kdy platy v Česku rostly šestkrát rychleji než v eurozóně.

.

V některých zemích se proto dostali dokonce do deflace. Jsou to třeba Španělko, Kypr, Estonsko a další.

Ekonom Lukáš Kovanda je přesvědčen, že za to mohou platy, které rostly mnohém pomaleji než u nás.

Není to ale důvod k radosti, protože po očištění od inflace reálná mzda na Kypru propadne a v Česku naopak mírně poroste.

Share