Zástupci ministerstva vnitra v pondělí představili veřejnosti novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Vláda v době krizí by podle nich měla být pružnější.
Před několika týdny došlo k přerušení projednávání ve vládě zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministerstvo vnitra pak mělo za úkol vypracovat novelu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky.
Ministerstvo návrh splnilo a v pondělí představilo novelu veřejnosti. Novela se týká situací jako jsou pandemie, epidemie, sucho, kybernetické útoky a některé další.
V novele je i jedna změna týkající se stavu nebezpečí. Ministerstvo vnitra navrhuje legitimizovat možnost, aby vláda sama mohka vyhlásit stav nebezpečí v jednotlivých regionech státu nebo v celé zemi.
Tuto možnost mají nyní jen hejtmani, právě oni mohou vyhlásit stav nebezpečí v celém kraji, případně v některé jeho části.
Ministr vnitra Jan Hamáček vysvětlil, jaká práva občanů bude možné v době vyhlášeného stavu nebezpečí omezit.
Jde o vlastnická práva, o svobodu pohybu a bydlení, právo na podnikatelskou činnost, právo na nedotknutelnost osoby a obydlí, a právo na pokojne shromažďování.
Ministr ale dodal, že právo na stávku bude zachováno.
Předpokládá se také, že Parlament bude mít možnost kontrolovat a měnit rozhodnutí vlády. Předpokládá se také, že Sněmovna bude mít možnost odmítnout prodloužení stavu nebezpečí.
Jan Hamáček dodal, že nejde o finální verzi novely, takže ministerstvo vnitra je připraveno diskutovat o další návrhy.
Před časem zástupci ministerstva vnitra hovořili o tom, co je třeba na ústavní úrovni stanovit určitá pravidla na ochranu zdraví občanů. Ale také bylo nutné zajistit kontrolu vlády prostřednictvím Sněmovny.
Jan Hamáček dodal, že podle něj nestačí změnit jen jeden zákon o ochraně veřejného zdraví. Česko se s podobnou pandemií potýká poprvé, je proto nutné připravit legislativu na případné další podobné případy.
Novelu bude projednávat i Bezpečnostní rada státu.