Novela ústavního zákona o bezpečnosti ČR: Jan Hamáček řekl o možných omezeních lidských práv během stavu nebezpečí

Zástupci ministerstva vnitra v pondělí představili veřejnosti novelu ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Vláda v době krizí by podle nich měla být pružnější.

Před několika týdny došlo k přerušení projednávání ve vládě zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministerstvo vnitra pak mělo za úkol vypracovat novelu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky.

Zdroj: novinky.cz

Ministerstvo návrh splnilo a v pondělí představilo novelu veřejnosti. Novela se týká situací jako jsou pandemie, epidemie, sucho, kybernetické útoky a některé další.

V novele je i jedna změna týkající se stavu nebezpečí. Ministerstvo vnitra navrhuje legitimizovat možnost, aby vláda sama mohka vyhlásit stav nebezpečí v jednotlivých regionech státu nebo v celé zemi.

Tuto možnost mají nyní jen hejtmani, právě oni mohou vyhlásit stav nebezpečí v celém kraji, případně v některé jeho části.

Zdroj: Vláda ČR

Ministr vnitra Jan Hamáček vysvětlil, jaká práva občanů bude možné v době vyhlášeného stavu nebezpečí omezit.

Jde o vlastnická práva, o svobodu pohybu a bydlení, právo na podnikatelskou činnost, právo na nedotknutelnost osoby a obydlí, a právo na pokojne shromažďování.

Ministr ale dodal, že právo na stávku bude zachováno.

Zdroj: Právo / Petr Horník

Předpokládá se také, že Parlament bude mít možnost kontrolovat a měnit rozhodnutí vlády. Předpokládá se také, že Sněmovna bude mít možnost odmítnout prodloužení stavu nebezpečí.

Jan Hamáček dodal, že nejde o finální verzi novely, takže ministerstvo vnitra je připraveno diskutovat o další návrhy.

Před časem zástupci ministerstva vnitra hovořili o tom, co je třeba na ústavní úrovni stanovit určitá pravidla na ochranu zdraví občanů. Ale také bylo nutné zajistit kontrolu vlády prostřednictvím Sněmovny.

Zdroj: tn.nova.cz

Jan Hamáček dodal, že podle něj nestačí změnit jen jeden zákon o ochraně veřejného zdraví. Česko se s podobnou pandemií potýká poprvé, je proto nutné připravit legislativu na případné další podobné případy.

Novelu bude projednávat i Bezpečnostní rada státu.

Share