Ombudsman Stanislav Křeček varoval všechny mladší 45 let: pravděpodobnost, že tito lidé zůstanou bez starobního důchodu je poměrně vysoká

Ombudsman Stanislav Křeček uvedl, že v Česku je velký sociální problém, který se může projevit už za deset let. Podle něj je pravděpodobné, že statisíce českých občanů nedosáhnou na starobní důchody. Pro získání takového důchodu je nutné splnit hlavní podmínku, a to 35 platit důchodové pojištění. To se může dotknout všech lidí mladších 45 let.

„Hranice 35 let povinného pojištění je velmi přísná a nemá jinde v Evropě obdoby,“ řekl ombudsman Stanislav Křeček.

Zdroj: Daniel Černovský, archiv

Pan Stanislav Křeček řekl, že v jiných zemích Evropy je nutné pro vznik nároku na důchod alespoň 15 let platit důchodové pojištění.

To už je podstatně méně. Takové pravidlo funguje například v Rakousku, Německu, na Slovensku, ve Slovinsku nebo v Portugalsku.

Zdroj: Foto pro Blesk – ČSSD

Ombudsman říká, že se již zvýšil věk odchodu do důchodu, ale zároveň, když se lidé dožijí tohoto věku, nebudou mít na tento důchod nárok. Protože neměli 35 let důchodového pojištění.

„Budou odkázaní na živoření v dávkách hmotné nouze,“ dodal Stanislav Křeček. Už dnes se někteří staří lidé ocitli bez důchodů, protože mají „jen“ 33 let.

Zdroj: Daniel Černovský, archiv

Seznam takových lidí je poměrně rozsáhlý, mohou to být například ženy, které část svého života byly ženy v domácnosti, bývalí vězni, lidé, kteří dlouhodobě pracovali v zahraničí, invalidní důchodce atd.

Podle ombudsmana je ročně takových lidí kolem 5 tisíc. V roce 2040 však již zhruba 4 procenta seniorů v důchodovém věku nebudou moci pobírat důchod.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

To se týká všech těch, kteří se narodili po roce 1975. Vše ale začalo před deseti lety, v roce 2010.

Tehdy vláda zvýšila počet let důchodového pojištění, do roku 2010 to bylo třeba 25 let a poté 35. Kromě toho přestalo započítávat studium, invalidita prvního a druhého stupně, evidence na Úřadech práce, rodič v domácnosti s dítětem atd.

Zdroj: YouTube / XTV

Reforma důchodového systému se stále odkládá a zvyšuje se věk odchodu do důchodu. Lidé, kteří nemají nárok na starobní důchod, dostávají 3 800 korun měsíčně, což jim umožňuje jen přežítí.

Share