Opozičníci jsou nespokojeni s novým rozpočtovým schodkem: „Nepokusila se ani symbolicky uspořit na svém vlastním provozu“, kritizoval vládu Miroslav Kalousek

Opoziční poslanci kritizují vládu, že se vůbec nesnaží šetřit státní rozpočet. Uvedli to poslanec strany TOP 09 Miroslav Kalousek a poslankyně hnutí STAN Věra Kovářová. Jsou členy rozpočtového výboru a zjevně se jim nelíbí, jaký schodek byl v červnu ve státním rozpočtu.

Poslanec sociálních demokratů Roman Onderka řekl, že deficit je nyní nutný, protože ekonomika a spotřeba se dočasně zastavily.

Zdroj: ČTK

Schodek státního rozpočtu byl v květnu vyšší než 157 miliard korun, v červnu se zvýšil o dalších téměř 38 miliard na více než 195 miliard korun.

Bývalý ministr financí a člen strany TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že není čemu se divit, protože je to skutečně důsledek pandemie koronaviru.

Zdroj: Novinky.cz

Dobře si uvědomuje, že za pokles příjmů státu nemůže vláda. Ale úplně se mu nelíbí jiný moment.

„Ale to, co nesmírně vládě kladu za vinu, je, že se nepokusila ani symbolicky uspořit na svém vlastním provozu“ řekl Miroslav Kalousek.

Podle něj je to velmi arogantní a nespravedlivé. Koneckonců, mnoho firem je prostě nuceno co nejvíce snížit své výdaje, aby prostě přežily.

Autor: Veronika Rejmanová

Zároveň vládní úřady pracují ve stejném režimu jako dříve a jsou financovány stejně jako dříve. To se bývalému ministru financí nelíbí.

Pokud by vláda začala šetřit na svých úřadech, ušetřila by podle Miroslava Kalouska několik desítek miliard korun.

Místopředsedkyně hnutí STAN Věra Kovářová uvedla, že očekávala pokles ekonomiky ještě před vypuknutím pandemie koronaviru.

Zdroj: vera-kovarova.cz

Podle ní bylo nutné zajistit pomoc efektivnějším způsobem. Například bylo možné pomoci ekonomice lokálně rozvojem regionálních projektů.

Dodala také, že některé programy vlády, například COVID III, začaly být zaváděny velmi pozdě, to se mělo dělat ještě dříve.

Zdroj: Deník / Divíšek Martin

„Je třeba restrukturalizovat výdajovou složku – meně byrokracie, více digitalizace, udržitelnost důchodů a efektivní přerozdělování socialních dávek“ řekla Věra Kovářová.

Poslanec strany pirátů Mikuláš Ferjenčík říká, že schodek rozpočtu je nyní velmi velký. Může však být udržen v mezích novely, která leží ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK / Ondřej Deml

Příjmy státu se letos snížily o 51 miliard korun na zhruba 591 miliard korun.

O týden později se poslanci rozhodnou, zda bude schváleno zvýšení schodku státního rozpočtu na rekordních 500 miliard korun, nebo ne.

Zdroj: Právo / Milan Malíček

Roman Onderka z ČSSD říká, že tento deficit je nyní logický. Říká, že mnoho firem v době karantény dočasně zastavilo svou činnost, ale zároveň také lidé utráceli podstatně méně peněz než obvykle.

Dodal, že například stát přijde na daních o 220 miliard korun, ale zvýšily se i výdaje. Proto porovnávat tento rok s nějakým předchozím podle něj nebude správné.

Share