Poslanci chtějí zvýšit spotřební daň pro tabákové výrobky: Dražší budou cigarety a jejich alternativy

Sněmovna se chystá zabývat otázkou zvýšení spotřební daně na tabák a výrobky z něj. Státní rozpočet byl těžce zasažen pandemií koronaviru a krizí. Do rozpočtu také přišlo výrazně meně peněz z daní jako spotřební daň a DPH. Především šlo o tabakové výrobky.

Tabákové společnosti oznámily, že stát získal minimálně o 4 miliardy korun méně než obvykle. Příjmy státu výrazně klesly.

Zdroj: Český rozhlas / Filip Jandourek

Poslanci, kteří jsou členy rozpočtového výboru Sněmovny, proto navrhují zvyšení spotřební daně z tabáku a tabákových výrobků.

Nyní připravují náležitý návrh zákona. Týkat se to bude nejen cigaret, ale i různých alternativ.

Zůstává však několik otázek. Proč je spotřební daň u různých tabakových alternativ nižší než u běžných cigaret? Jaké výhody a nevýhody dostane stát po zvýšení spotřební daně?

Zdroj:alchetron.com

Kolik peněz dostane státní rozpočet? Jak tabákový průmysl ovlivňuje veřejnost a zda tabákové společnosti pomáhají veřejnosti po krizi?

Letos se již opakovaně diskutovalo o tématu zvýšení spotřební daně na tabák a výrobky z něj. Ministerstvo financí dokonce poskytlo výpočty dodatečných příjmů do rozpočtu.

Zdroj: Fotoservis Evropského parlamentu

Dnes v 17:45 on-line na webu TN.cz bude přímý přenos, během kterého bude odpovídat ředitel společnosti British American Tobacco pro Českou a Slovenskou republiky Štěpán Michlíček.

Share