Rozpočtový výbor je jednoznačně nespokojen s novým rozpočtovým schodkem pro letošní rok, který navrhla ministryně financí Alena Schillerová. Brzy by se mělo konat třetí čtení rozpočtu pro letošní rok. Alena Schillerová stejně navrhuje schodek ve výši 500 miliard korun.
Poslanci opozičních stran z rozpočtového výboru vyjádřili ministryni financí Aleně Schillerové svou nespokojenost s navrhovaným schodkem rozpočtu.
Vyjádřili svůj názor, že je třeba lépe šetřit a lépe plánovat, aby schodek nebyl až 500 miliard korun. Ministryně financí nesouhlasila.
Bývalý ministr financí a poslanec strany TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že většina firem nyní maximálně snižuje své náklady. Podle něj si někteří ani nemohou dovolit koupit toaletní papír.
Zároveň je velmi nespokojen s tím, že státní úřady zcela nešetří na svém provozu.
„Vyplácejí si statisícové odměny“ komentoval Miroslav Kalousek peněžní odměny některých politiků.
Jednání členů vlády označil za arogantní a také dodal, že na sobě rozhodně šetřit nechtějí. Podle něj je situace mnoha českých firem nyní velmi těžká.
Poslanec strany ANO Pavel Jiříček se snažil hájit Alenu Schillerovou s tím, že stát nelze řídit stejně jako firmu.
Podle něj má firma mnohem větší flexibilitu, takže vláda má velmi omezené možnosti řízení.
Člen strany ODS Jan Skopeček řekl, že po krizi koronaviru by zodpovědný ministr financí hledal možnosti, jak ušetřit v provozu státu. To ale Alena Schillerová nedělá.
„Rozpočet se někam řítí jako utržený vagon, nevíme, kam a kdy narazí, a paní ministryně se na to jen dívá a přičítá další výdaje“ dodal Jan Skopeček.
Řekl také, že všechny vlády před tím, i když byly pravicové, i když levicové, vždy hledaly možnost šetřit.
„V době bezprecedentní hospodářské krize, která nemá obdoby od 30. let minulého století, prostě nebudu dělat škrty“ vysvětlila svůj postoj ministryně financí Alena Schillerová.
Podle ní plánuje rozpočtové škrty v příštím roce 2021, to už řekla svým kolegům.
Také Věra Kovářová z hnutí STAN uvedla, že když ekonomika v minulých letech rostla, stát se nesnažil dělat rezervy pro případ nouze.
Dodala, že Německo v posledních letech na případnou krizi ušetřilo desítky miliard, Česko to ale neudělalo.