„Potraviny zdraží a přijdeme o kvalitu“: ve Sněmovně se odehrála vášnivá debata

Ministerstvo zemědělství hájí ve Sněmovně návrh zákona, který nařizuje obchodům prodávat určité procento potravin českého původu. Ministr Miroslav Toman je přesvědčen, že obchodní řetězce preferují výrobky ze svých mateřských zemí a mnoho českých výrobců se proto nemohou dostat na trh.

.

V Parlamentu Toman prohlásil, že nechce, aby se říkalo, že české potraviny jsou drahé. Chce, aby se české rovnalo kvalitní a zdravé.

Podle ministra místní výroba by měla vliv i na životní prostředí, protože by se zmenšila uhlíková stopa.

Miroslav Toman nevidí důvod dovážet jablka z jiného kontinentu v sezóně, a proto chce, aby se debatovalo ve prospěch českého zemědělství.

„Neupřednostňujme zahraniční obchodní řetězce,“ dodal.

.

Zákon, podle kterého za několik let na policích obchodů by mělo být až 85 % potravin českého původu, se nakonec nehlasoval a byl vrácen zpět do výboru. Vášnivé diskusi se ale poslanci nevyhnuli.

.

Miroslav Kalousek (TOP 09) však tvrdí, že rodinné farmy jsou proti takovým změnám, protože by to je poškodilo. Poslanec dodal, že nový zákon je naopak výhodný velkým zemědělským společnostem.

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 dojde ke zvýšení cen a zhoršení kvality. Navíc zákon není v pořádku ohledně jednotného evropského trhu.

.

Poslanec Marian Jurečka se naopak vyjádřil na podporu zákona a říká, že se ten netýká exotických potravin, které si u nás nemůžeme vyrábět.

Novela je zaměřená na potraviny, které si tady můžeme produkovat. Podle Jurečky to nebude vést ke zvyšování cen.

Marian Jurečka rovněž dodal, že ekologicky není výhodné dovážet hovězí maso z Jižní Ameriky, když česká produkce hovězího je přibližně na sedmém místě na světě.

.

Vadí mu také, když se mluví o podpoře zemědělství, tak se vždy zmiňuje Agrofert, kterému by to bylo výhodné.

Když se bude dál měřit takovým metrem, tak se podle poslance nikam nedostaneme a nepomůžeme malým zemědělcům.

Share