Předseda tchajwanského parlamentu předal medaili za diplomacii Miloši Vystrčilovi: „Jsem Tchaj-wanec,“ řekl předseda českého Senátu

Na Tchaj-wanu Miloš Vystrčil získal medaili za parlamentní diplomacii. Tuto medaili mu předal šéf tchajwanskeho parlamentu Jou Si-kchun. Miloš Vystrčil uvedl, že je prvním šéfem Senátu, který vystoupil během zasedání tchajwanského zákonodárného sboru poprvé po pětačtyřiceti letech.

Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun řekl, že to je první taková medaile za dobu fungování tohoto období parlamentu.

Zdroj: ČTK

Poděkoval také českému senátorovi, že k nim přiletel na Tchaj-wan navzdory silnému „odporu mocností“.

Dodal, že cesta Miloše Vystrčila je podporou základních svobod. Také podle něj je ČR zemí, která se rozhodně staví proti autoritářství.

Miloš Vystrčil ocenil udělenou medaili jako poděkování nejen jemu osobně, ale i celému českému Senátu. Podle něj je právě senát v Česku nejdemokratičtější institucí.

Zdroj: Seznam Zprávy

Podle českého senátora je nejdůležitější ochrana demokratických principů. Proto by každý demokrat musel podporovat každého, kdo hájí principy demokracie. A je rád, že mohl přiletět na Tchaj-wan.

Miloš Vystrčil si také vzal příklad z amerického prezidenta Johna Kennedyho.

Americký prezident tehdy po rozpadu Sovětského svazu promluvil k obyvatelům západního Berlína a řekl: „Ich bin ein Berliner,“ co znamená „Jsem berlíňan“.

Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal

Český šéf Senátu na závěr řekl, že podporuje svobodu i Tchaj-wan a dodal „Jsem Tchaj-wanec“. Řekl to čínsky, po němž následoval dlouhotrvající potlesk.

Na Tchaj-wan senátor přiletěl spolu s dalšími senátory a podnikateli. V pátek se už bude vracet zpět do Česka. Tato návštěva českého senátora se Čínské lidové republice moc nelíbila.

V Česku se názory politiků rozdělily. Ještě předtím, než český senátor odletěl, mu to premiér ani prezident nedoporučovali.

Zdroj: ods.cz

Když to ale Miloš Vystrčil udělal a čínský ministr zahraničí Česku pohrozil, ozvalo se mnoho opozičníků. Někteří dokonce navrhli poslat čínského velvyslance zpět do Číny.

Premiér Andrej Babiš mezitím požádal českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, aby o incidentu promluvil s čínským velvyslancem.

Zdroj: Blesk / Daniel Černovský

Ze strany Pražského Hradu nebyly žádné oficiální připomínky. Pouze prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se vyjádřil na svém Twitteru. „Nyní jsme se dostali jako jediní v Evropě na cestu konfrontace,“ řekl.

Share