Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr už minulý měsíc psal, že se denní nárůsty budou zvyšovat. Nyní říká, že denně bude přibývat až 4 000 nových případů a jedná se otázku „existence lidstva“.

Zdroj: zivotvcesku.cz
K takovým výsledkům odborník dospěl díky tomu, že už létá přednáší evoluční parazitologii a sledováním společnosti, která se chová bezstarostně a oslavuje konec epidemie. Lidé prý ale nevěděli, co je čeká v září.
Rozhodl se proto o tom napsat na svém blogu ve srozumitelné formě.

Zdroj: vitalia.cz
Jaroslav Flegr předpokládal, že první tisícovkový nárůst bude právě 11. září. To se ale stalo o několik dní dříve.
„Ta potvora se šíří dokonce rychleji, než jsme předpokládali,“ řekl profesor.

Zdroj: novinky.cz
Považuje za nebezpečí bezstarostné chování lidí. Vyčítá jim objímání, podávání rukou, hromadné akce, odmítání roušek apod.
Flegr dodává, že šíření viru nahrává i skutečnost, že lidi k rizikovému chování často nabádají dokonce lékaři, když se snaží epidemii zlehčovat.

Zdroj: idnes.cz
Epidemiolog je však přesvědčen, že roušky mají účinek a dokážou zásadně změnit šíření epidemie.
Jaroslav Flegr říká, že opatření byla zavedená příliš pozdě. Navíc chce, aby se zavřely univerzity, protože tam lze vyučovat dálkově bez problémů.

Zdroj: flegr.com
Dokonce by se měly zavřít i střední školy a druhé stupně základních. Zavření prvního stupně ale bude mít ekonomické dopady.
Opatření údajně nárůst pouze brzdí a východiskem je vakcinace nebo promořování, které ale bude stát desetitisíce životů.

Zdroj: seznamzpravy.cz
Flegr také varuje před tím, že bude stále mutovat a v budoucnu se přizpůsobí ke svému nejčastějšímu hostiteli. To jsou mladé lidé.
Může tím pádem nastat doba, kdy začne zabíjet mladou populaci stejně jako během první světové války španělská chřipka.

Zdroj: eurozpravy.cz
Navíc po koronaviru mohou zaútočit také další nemoci, které v minulosti neměly šanci. Příčinou jsou přehuštěná města a hodně kontaktů mezi lidmi.
„Běžíme závod o existenci lidstva,“ říká Jaroslav Flegr.