„Celkový počet nakažených v Česku stoupl na 9824“: vláda plánuje financování zdravotnického výzkumu souvisejícího s koronavirem v hodnotě 50 až 100 milionů korun

Ve dnešní době celkový počet nakažených Covid-19 v České republice je 9824.

Počet uzdravených od koronaviru je 7111.

Zdroj:mzcr.cz

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR Roman Prymula řekl během jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví, že v plánu je financování zdravotnického výzkumu souvisejícího s koronavirem v hodnotě 50 až 100 milionů korun.

o funkce byl vládního zmocněnce jmenován 1. června poté, co skončil ve funkci náměstka ministra zdravotnictví. Uvedl také, že některé další země, například Anglie nebo Rusko, vyjádřily touhu spolupracovat v této studii.

„Program by měl řešit zejména problémy v oblasti diagnostiky. V testování jsme závisí na dodávkách reagencií ze zahraničí“ řekl Roman Prymula.

Zdroj: ČTK

Řekl také, že možná v budoucnu se změní celý systém vědy a výzkumu. Měl na mysli, že stát do jisté míry bude vědcům sdělovat důležitá a strategická témata pro zemi.

Hovořil ještě o jednom tématu, o kterém často mluvil předseda České vlády Andrej Babiš, a to o prevenci nemocí, například o prevenci rakoviny.

Částečně ténto výzkum bude financován Technologickou agenturou ČR. Právě tato agentura vyhlásila soutěž Programu ÉTA.

Zdroj: Profimedia.cz

To znamená, že vědci z různých oblastí tam mohou předkládat své projekty, které by podle nich pomohly státu zmírnit účinky koronaviru.

Stát potřebuje projekty v oblastech jako je ekonomika, kultura, sociální sféra a vzdělávání. Plánuje se financovat realizaci navrhovaných projektů ve výši 100 milionů korun.

To znamená, že každý výzkumník, který bude mít efektivní projekt, může na svůj projekt získat až 80% podpory, ale maximálně 4 miliony korun.

Zdroj: MAFRA / Ladislav Křivan

Také Roman Prymula předpokládá, že by bylo možné začít testovat vakcínu na COVID-19 v Česku.

„ČR má kapacity na provádění klinických studií“ dodal Roman Prymula.

Vysvětlil, že už nyní má zájem jedna farmaceutická společnost z Rakouska. Tato společnost již údajně vyvinula vakcínu, která by měla být účinná proti všem typům koronavirů, to je proti COVID -19, SARS a MERS.

Zdroj: Instagram

Nebo další možností může být obnovení výroby vakcín na uzavřeném závodě v osadě Bohumil. Nyní tento závod patří americké společnosti Novavax.

Po odchodu Romana Prymuly z postu náměstka ministra zdravotnictví bylo vyhlášeno výběrové řízení na tuto funkci. Každý, kdo by chtěl tuto funkci převzít, by měl hlásit do 1. července.

Share