Premiér Andreje Babiše (ANO) prohlásil o zrušení superhrubé mzdy a snížení daně z příjmu fyzických osob na 15 procent. Toto prohlášení zaskočilo koaliční sociální demokraty.
Jan Hamáček (šéf ČSSD) to považuje za nerealistické a i když zrušení superhrubé mzdy podporuje, chtěl by dopady na rozpočet sanovat sektorovou daní. Sektorovou daní bankovnictví by Hamáček řešil i výpadek příjmů státního rozpočtu v případě snížení daní. „Od ČSSD nemůže nikdo očekávat, že bude dělat daňovou politiku ODS,” sdělil Hamáček.
„Superhrubou mzdu chceme zrušit, ale zároveň musí být vyřešena příjmová strana státního rozpočtu. Sektorová daň například pro banky může být takovým řešením,“ dodal.
Podle Babiše od příštího roku počítá se zrušením superhrubé mzdy a zavedením 15% daně místo plánovaných 19%. To by podle ministerstva financí vedlo k výpadku příjmů 90 miliard korun. Nyní je efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta.
„Daňové kolečko Vlastimila Tlustého, které bylo symbolem patnáctiprocentní ‚rovné‘ daně, musí zůstat v propadlišti dějin,” připomněl Hamáček papírové kolečko, ze kterého si mohli lidé v roce 2006 zjistit, kolik by při zavedení rovné daně ve výši 15% ušetřili.
Návrh bankovní daně představila ČSSD loni v květnu, podle tehdejších představ strany měla mít podobu odvodu z aktiv. Sazba by vzrůstala progresivně od 0,05% do 0,3% a podle odhadů by přinesla do rozpočtu až 14 miliard korun ročně.
Babiš tehdy ale jednání o návrhu ostře odmítl. Koaliční smlouva vyžaduje, aby zákony o daních byly předkládány jen jako koaličně dohodnuté, což znamená, že je podpoří nadpoloviční většina ministrů ANO i ČSSD.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) varovala, že by se jednalo o porušení koaliční smlouvy v případě odmítnutí návrhu Babišem.