Sociologická agentura PAQ Research připravila studii, která ukazuje, že tzv. „rouškovné“ by nejvíce potřebovali chudší domácnosti s dětmi a lidé, kteří přišli o příjmy kvůli během karantény. Důchodci naopak měli stabilní příjmy a podporu tolik nepotřebují.
Jedná se o příspěvek, který vláda chce rozdat penzistům. Nakonec bylo rozhodnuto, že jednorázový příspěvek bude činit 5000 Kč. Nyní se návrhem bude zabývat Parlament.
Finanční dárek by měl kompenzovat seniorům náklady, které byly spojeny s koronavirovou krizí. Výzkum ale ukazuje, že důchodci měli stálý příjem a krize zasáhla jiné vrstvy obyvatelstva.
Vývoj z #ZivotBehemPandemie. 1) Ca 4 % původně aktivních říkají, že ztratili práci. Ca to sedí s ofiko daty, pže jen polovina se hlásila na ÚP a okolo 30 % vykrývá sezónními pracemi (nezapočteni ve VŠPS). Existuje asi řada lidí na hraně nezaměstnanosti. https://t.co/9pC2aGPckK pic.twitter.com/F8HzvJCjI2
— Daniel Prokop (@dan_prokop) August 24, 2020
Autoři studie uvádějí, že by bylo efektivnější směrovat peníze chudším rodinám a lidém, kteří nemohli pracovat v době karantény.
Výzkum probíhal v polovině srpna a agentura se ptala lidi, jak by využili částku 5000 nebo 15 000 Kč.
Chudé rodiny nebo lidé, kteří přišli o práci by využili většinu částky na aktuální potřeby, zaplacení úvěrů či na nákupy. Celkem by utratili průměrně 78 %.
Bohatší lidé a důchodci by utratili méně a více než polovinu z této částky uspořili.
2) Vyšší výpadek reportuje jen asi 1/6 zaměstnanců (Antivirus + další, kterým byl redukován úvazek). Ale okolo 30 % lidí, kteří před krizí pracovali na OSVČ a dohody / na ruku. U těchto skupin o tom má stát přitom omezené informace. pic.twitter.com/9Y3PZMXe7F
— Daniel Prokop (@dan_prokop) August 24, 2020
Také 22 % respondentů řekli, že kvůli koronakrizi chtějí šetřit na spotřebě. Mezi důchodci toto číslo je ještě nižší – pouze 18 %.
Naopak polovina lidí bude šetřit na spotřebě, kterým byl redukován plat a třetina, kdo přišel o práci. Šetřit bude také téměř třetina rodin, která nedosahuje na průměrnou mzdu a podobná situace je i mezi rodinami s dětmi.
3) Sklon redukovat spotřebu od jara silně klesl. Na potravinách, spotřebním zboží či rekreaci/restauracích chce šetřit asi 22 %. Výrazně častěji lidi, kteří se bojí o práci či jim klesl příjem. A chudší domácnosti s dětmi. pic.twitter.com/ghIS3P1LAH
— Daniel Prokop (@dan_prokop) August 24, 2020