Roman Prymula předpokládá až osm tisíc pacientů každý den: ve hře je nouzový stav

Roman Prymula tvrdí, že ve hře je stav nouze. Předpokládá, že denně budeme mít až 8 tisíc nakažených, pokud nebudou schválená další opatření.

Ministr Jan Hamáček však nouzový stav zatím odmítá.

Zdroj: ihned.cz

Dle epidemiologa velmi důležitým je reprodukční číslo, které bylo v pondělí na úrovní 1,59. Nyní může být až 1,8 a každá setina může být rozhodující.

Šíření koronaviru se prý musí brzdit, a proto uvažuje i o nouzovém stavu, který by umožnil zavádět plošná opatření, ke kterým ministerstvo zdravotnictví nemá pravomoc.

Zdroj: e15.cz

Vicepremiér Jan Hamáček však tvrdí, že o nouzovém stavu zatím neuvažuje a krizový štáb uvede, jak bude v tomto směru postupovat dál.

Šéf zdravotnického resortu Adam Vojtěch řekl, že vláda o nouzovém stavu diskutovat bude, ale návrh pro jeho schválení zatím není připraven. To by se ale mohlo stát, když reprodukční číslo bude vyšší než 2.

Zdroj: irozhlas.cz

Ministr Hamáček dodal, že nouzový stav může být schválen pouze v tu chvíli, kdy situace bude nezvladatelná standardními postupy.

Předseda ČSSD říká, že nemocnice zatím počty nakažených zvládají a otázka vyčerpaní kapacit není aktuální.

Zdroj: Profimedia

Ústřední krizový štáb bude jednat o dalších postupech, a pokud budou schválená nová opatření, veřejnosti to bude sděleno včas, aby všichni měli čas na přípravy.

Proti vyhlášení nouzového stavu se postavil i předseda ODS Petr Fiala, který chce, aby se přistupovalo zatím lokálně a regionálně, protože kapacity nejsou vyčerpány.

Zdroj: ods.cz

Podle Romana Prymuly se Česko dostává do exponenciálního růstu nakažených a brzy tady můžeme mít 6 až 8 tisíc pacientů denně.

Epidemiolog proto uvažuje o tom, že by se měly omezit hromadné akce. Dokonce by se týkalo třeba sportovních utkání. Jako příklad uvádí evropské země.

Zdroj: denik.cz

Prymula předpokládá i uzavření škol, minimálně v Praze. Týkalo by se to ale druhého stupně a výše.

Fiala však chce, aby školy byly otevřené co nejdéle a opatření měla logiku. Považuje za divné, když žáci sedí během výuky v rouškách a pak jsou běhat do tělocviku bez ochrany úst a nosu.

Zdroj: blesk.cz

Diskutuje se také i o nových pravidlech během hlasování v krajských volbách. Lidé by mohli čekat venku a časově by se to mohlo rozložit také.

Zdroj: aktualne.cz

Share