„Je pravděpodobné, že roušky budou povinné“: Epidemiolog Rastislav Maďar promluvil o situaci s nákazami v Česku a předpokládá nošení roušek letos na podzim

Poslední dva týdny v ČR byly pro vládu velmi vzrušující. Počet nových případů nákazy v celé zemi se začal výrazně zvyšovat. Některé státy EU se už na Českou republiku začaly dívat jako na zemi s možnou hrozbou nákazy. Nyní vláda vyvinula semafor, díky kterému je možné vidět různé úrovně nákazy v různých oblastech země.

Všechna tato opatření spolu s chytrou karanténou lze nazvat generální zkouškou před podzimem. Právě na podzim se očekává kombinace chřipky a koronaviru.

Zdroj: arm

Kromě toho se objevují i noví skeptici koronaviru. Argumentují tím, že počet hospitalizovaných či zemřelých lidí je stále velmi malý.

Známý epidemiolog, který nyní pracuje na ministerstvu zdravotnictví a je šéfem pracovní skupinu určující rozsah karanténních opatření Rastislav Maďar se k tomu vyjádřil.

Zdroj: Blesk / TONDA TRAN

Podle jeho názoru nyní neexistuje druhá vlna koronaviru, to jsou stále důsledky první vlny. Bohužel v poslední době se situace začala vyvíjet trochu hůř, než se čekalo.

Hlavními problémy jsou nyní například lokální ohniska nákazy, pendléři, kteří často jezdí do zahraničí a to, že lidé už nejsou tak opatrní jako dříve.

Foto: Jan Zatorsky

Výroky epidemiologů jsou nyní přísnější. Rastislav Maďar ale tvrdí, že se to týká jen jednotlivých lokálních lokalit.

Upozorňuje, že na podzim může být velký problém, protože současně s koronavirem dorazí i chřipka a další nemoci. Proto je pravděpodobné, že roušky budou povinné.

Zdroj: archiv R. Maďara

„Potřebujeme udržet epidemiologickou situaci tak, aby mezi lidmi nevznikala panika, že mají covid při každé teplůtce a každém kašlíku“ řekl Rastislav Maďar pro EchoPrime.

Podle něj budou roušky s největší pravděpodobností povinné ve vnitřních prostorách. Přitom považuje takovou praxi nošení roušek za naprosto normální.

Zdroj: Tomáš Cikrt, Zdravotnický deník

Podle něj si na to lidé prostě musí zvyknout. V mnoha asijských zemích mnoho lidí ještě před koronavirem neustále chodilo v maskách na veřejných místech, protože to už bylo součástí jejich kultury.

Epidemiolog říká, že roušky dobře zadržují kapky a také psychologicky stimulují lidi, aby byli zodpovědnější.

Share