Rodiče mohou ztratit nárok na ošetřovné: „Dítě do školy pro vysvědčení samozřejmě poslat můžete, ale za tento den automaticky ztrácíte nárok na ošetřovné“, hlásí vláda

Objevily se nové informace o dětech ve školách a ošetřovném. Nyní, pokud dítě půjde tento pátek do školy pro vysvědcení, pak jeho rodič nebude mít ten den narok na ošetřovné. To platí i pro další dny, například pokud je ditě ve škole alespoň jednu hodinu. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Dítě do školy pro vysvedčení samozřejmě poslat můžete, ale za tento den automaticky ztrácíte nárok naošetřovné“ psalo se na oficiálních stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Zdroj: irozhlas.cz / Michaela Danelová

Rodič tak nedostane ošetřovné za den, kdy jeho dítě šlo do školy, ať tam bylo velmi krátce.

Mluvčí ministerstva Andrea Vašáková uvedla, že vyzvednutí vysvědcení ani jiné podobné důvody nejsou nejsou těmi událostmi, kvůli nimž by vznikla nečekaná potřeba péče.

Vysvětlila, že v takových případech obvykle nárok na ošetřovné nevzniká.

Zdroj: Profimedia.cz

Někteří rodiče to začali brát jako podraz. Protože většina z nich o tom prostě vůbec neví.

Ošetřovné můžou dostat rodiče žáků mladších třináct let. Množství těchto peněz je na úrovni 80 % denního vyměrovacího základu.

Tyto platby můžou rodiče získat za období od 12. března do 30. června. To bylo provedeno, protože děti byly nuceny být doma kvůli pandemii koronaviru.

Zdroj: Shutterstock

Ale když byly školy znovu otevřeny, bylo uvedeno, že pokud dítě půjde do školy, rodiče pak ztratí nárok na ošetřovné.

Tyto peníze se vyplácely i v případě, že se rodiče starali o starší postižené děti, které dokonce navštěvovaly školu.

Zdroj: profimedia.cz

Ošetřovné ale dostávají i lidé, kteří nejsou rodiči takového hendikepovaného dítěte, ale zároveň s ním žijí a starají se o něj.

Od začátku příštího měsíce se podmínky změní. Podminky pro získání ošetřovneho budou stejné jako dříve, tedy před pandemií koronaviru.

Share