Roman Prymula opět promluvil o uzavření hranic: Česko to podle něj neplánuje, ale mohou to udělat jiné státy

Devatenáctý ministr zdravotnictví řekl větu, kterou pronesl už na jaře, a sice, že existuje možnost uzavření hranic na dva roky. Roman Prymula to řekl znovu během rozhovoru v České televizi. Současný trend vývoje epidemiologické situace podle něj není příliš optimistický.

Na jaře byl Roman Prymula ještě náměstkem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a tehdy poprvé předpokládal uzavření hranic na dva roky.

Zdroj: LADISLAV KŘIVAN, MAFRA

Kvůli tomuto výroku ho začala kritizovat spousta lidí i opoziční politici. Tehdy o tom hovořil jako o jediném opatření proti koronaviru, které může trvat nejdéle.

Nyní se jeho rétorika změnila a říká, že je pravděpodobné, že hranice s Českem uzavřou jiné státy. Epidemiologická situace v Česku zatím není optimistická, aby se tak nestalo.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

Už některé státy omezily možnost Čechů vstoupit na jejich území. Je například pravděpodobné, že sousední Německo bude požadovat od Čechů buď negativní test na koronavirus, nebo karanténu.

V úterý o tom mluvil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek také řekl, že se tato omezení nebudou týkat pendlerů pracovníků v mezinárodní dopravě do 1. října.

Zdroj: Profimedia.cz

To by mohlo mít dopad na české exportéry, zatím ale vlaky a autobusy budou moci do Německa jezdit bez omezení.

Také sousední Slovensko označilo Česko za rizikovou zemi. Nyní existují určitá omezení pro vstup Čechů na Slovensko.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Jsou i některé další země, které už Českou republiku považují z hlediska nákazy koronavirem za rizikovou zemi.

Belgie od poloviny tohoto měsíce považuje některé kraje v Česku za nebezpečné, včetně Prahy. Při cestě do Belgie bude nutné mít test na koronavirus a podstoupit karanténu na 14 dní.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Také řada dalších evropských zemí považuje Českou republiku za rizikovou zemi a nedovoluje českým občanům, aby na svá území přijížděli volně.

Mezi tyto země patří také Kypr, Irsko, Estonsko, Finsko, Dánsko, Británie, Norsko, Nizozemsko, Maďarsko, Slovinsko a Švýcarsko.

Zdroj: Profimedia

Podmínky pro vstup do každé z těchto zemí jsou různé, například někde kategoricky zakázán vstup turistů, je možné pouze z vážného důvodu.

Do některých z nich mohou Češi přijet, ale musí mít výsledek testu na koronavirus a zůstat v karanténě 7 až 14 dní.

Share