Roman Prymula: „Odpověď všem, kteří si myslí, že plošné testování není možné realizovat,“ ministr zdravotnictví uvedl, že plánuje začít plošné testování za 2 týdny

Před časem ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že se diskutovalo o projektu plošného testování. Podle něj je to jedna ze tří priorit. Možná bude možné začít tento projekt za dva týdny. Ministr už jednal o detailech s praktickými lékaři i s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Nikdo nebude nutit, testy budou dobrovolné.

Česká televize uvedla příklad praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové. Denně může mít kolem 80 hovorů, z toho polovina se týká covidu. Počet lidí s pozitivním výsledkem na koronavirus se zvyšuje.

Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Ve skutečnosti práce lékaře je velmi náročná práce. Je třeba vyslechnout pacienta, pak ho informovat o nezbytných činnostech a vzdělávat ho, správně napsat dokumenty, informovat pojišťovnu atd.

Zdroj: ČTK

Ministr zdravotnictví chce, aby praktičtí lékaři pomohli s testováním svých pacientů. Paní Ludmila má ale zhruba 2 200 pacientů, takže to podle ní asi nebude možné.

„Potřebujeme zachovat provoz, nevím, co by tomu řekli pacienti, že bychom vůbec nepracovali, to asi realistické není,“ řekla Ludmila Bezdíčková pro ČT.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly je ale potřeba otestovat co nejvíce lidí. Říká, že právě praktičtí lékaři by při řešení tohoto cíle mohli velmi pomoci.

Praktičtí lékaři mají pacienty, místo, kde se dá testovat a určitě zkušenosti. Roman Prymula má velkou naději na jejich pomoc.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR

Kromě toho budou pomáhat také lékaři, studenti různých medicínských fakult. Někteří studenti (například farmaceuti nebo zubaři) budou moci pomoci s administrativou.

Zdroj: Deník / Divíšek Martin

Během tohoto testování je plánováno použití antigenních testů, takže bude nutné vzít stěr z nosohltanu. Výhodou tohoto testu je, že výsledek bude znám už za půl hodiny. Přesnost této metody se však pohybuje kolem 80 procent.

Někteří odborníci varují, že kvůli tomu může výrazně vzrůst počet falešně pozitivních pacientů. K antigenním testům a testům PCR se ministr zdravotnictví vyjádřil ve svém videu na Twitteru.

Zdroj: YouTube

K realizaci tohoto projektu bude potřeba získat 10 milionů testů. Celková částka bude 3,5 miliardy korun, pro občany by testování bylo zdarma.

Psali jsme: Povodně v České republice: Meteorologové uvedli, ve kterých regionech je třeba být velmi opatrní

Share