Roman Prymula: „Jsme v iniciální fázi exponencionálního růstu,“ epidemiolog se velmi obává čísel oficiálních statistik Ministerstva zdravotnictví o počtu nově nakažených a říká, že v Česku se testuje málo

Epidemiolog Roman Prymula se velmi obává čísel oficiálních statistik Ministerstva zdravotnictví o počtu nově nakažených. Podle něj je to jen vrcholek ledovce. Dodal také, že v jiných zemích EU se provádí mnohem více testů na koronavirus. O tom všem epidemiolog mluvil v pořadu Interview ČT24.

„V tuto chvíli jsme v iniciální fázi exponencionálního růstu,“ řekl Roman Prymula. Podle něj je nyní velmi důležité, aby všichni lidé dodržovali přijatá opatření, aby se koronavirus nerozšiřoval.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Ví, že někteří lidé nechtějí nosit roušky, ale teď to nejde jinak a chtěl by všechny požádat, aby trochu potrpěli. Jinak může být problém ještě větší.

Podle něj jsou oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví jen zlomkem ledovce.

Říká, že je mnoho případů na pozadí.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

Epidemiolog říká, že nyní na podzim je pravděpodobnost nákazy koronavirem výrazně vyšší, než byla na jaře v době vypuknutí epidemie.

Zároveň nesouhlasí s názorem, že tak velké množství nakažených ve statistikách souvisí s tím, že se začalo hodně testovat.

Podle něj je v EU mnoho zemí, které testují výrazně více lidí.

Zdroj: ČTK

Roman Prymula také uvedl, že na jaře se v Česku provádělo 8 až 12 tisíc testů denně. Dosavadní maximum bylo něco přes 18 tisíc testů za den.

Epidemiolog uvedl, že důležitý je poměr počtu nakažených k počtu provedených testů.

Existuje určitá hranice 5 procent, to znamená, že pokud je nakažených méně než 5 procent, pak v této zemi se provádí mnoho testů, a pokud jich je více, pak stát testuje málo.

Zdroj: Profimedia

Řekl, že po skončení první vlny se už občané nechtěli testovat. Tento trend trval dlouhou dobu.

„To, co se úplně nepovedlo, bylo zapojení akademické sféry, která byla připravená a nerealizovalo se to,“ dodal Roman Prymula.

Zdroj: Instagram

Epidemiolog říká, že tato situace by se musela změnit a akademická sféra by měla pomáhat. Pokud by podle něj akademická sféra pomohla, bylo by možné provádět 30 tisíc testů denně.

Share