„Považuji to téměř za pohrdání práce zdravotníků, kteří jsou v první linii“: Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že nedělní demonstrace přidá práci zdravotníkům

V neděli se konala demonstrace v Praze na Staroměstském náměstí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula takové akce demonstrantů kritizoval, protože porušují pravidla a mohou se nakazit stovky lidí.

Roman Prymula pro iDNES.cz řekl, že každý má právo na svůj odlišný názor a právo na protest, ale musí to být podle pravidel.

Zdroj: Tomáš Krist, MAFRA

Proto se mu rozhodně nelíbilo, jak přesně protest probíhal.

Demonstranti podle něj tímto způsobem ukázali své pohrdání prací zdravotníků, zejména těch, kteří pracují v první linii.

„Považuji to téměř za pohrdání práce zdravotníků, kteří jsou v první linii a riskují nákazu, aby minimalizovali další nemocnost a šíření nemoci,“ řekl Prymula iDNES.cz.

Ministr zdravotnictví také dodal, že důsledkem takového protestu bude podle něj několik stovek dalších nakažených koronavirem.

Zdroj: Tomáš Krist, MAFRA

Podobný názor má i epidemiolog a bývalý ředitel pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. Podle něj je takový počet lidí bez roušek a kteří stojí blízko sebe, velmi rizikovou situací.

Zdroj: Tomáš Krist, MAFRA

„Počet nakažených se může za poměrně krátkou dobu násobit. Zejména pokud bez roušek křičí nebo skandují je riziko šíření viru vysoké,“ řekl Rastislav Maďar.

Předseda vlády Andrej Babiš řekl, že někteří občané se během protestu chovali velmi sobecky a bezohledně.

Zdroj: Tomáš Krist, MAFRA

Ministr vnitra Jan Hamáčeka byl z dění v šoku. Uvedl, že policie jednala velmi profesionálně, protože protest byl dost agresivní.

Demonstranti protestovali proti opatřením zavedeným vládou kvůli koronaviru. Protest začal v neděli odpoledne. Prostřednictvím sociálních sítí demonstranty vyzvali, aby se k nim připojili někteří fanoušci hokeje a fotbalu.

Zdroj: Policie ČR

Kvůli tomuto protestu byla policie nucena koncentrovat síly. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že policistů bylo kolem 1 tisíce.

Zdroj: Tomáš Krist, MAFRA

Mnozí účastníci protestu byli bez roušek, jejich celkový počet byl výrazně vyšší než 500 lidí. Zhruba po hodině a půl protest skončil poté, co organizátoři vyhověli žádosti pražského magistrátu.

Zdroj: YouTube

Poté však někteří účastníci protestu začali na policii útočit. Policie použila slzný plyn a vodní děla. Kvůli těmto útokům jsou zranění.

Share