Rouška jako symbol politické nesvobody: Roman Prymula se vyjádřil k současné situaci kolem přijatých opatření

Roman Prymula se zúčastnil pořadu Události, komentáře na ČT. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví má jisté obavy o budoucnost kvůli koronaviru. Podle něj nová přijatá opatření nebyla nejoptimálnější. Vyjádřil se také k roušce jako politickému symbolu.

V úterý vstoupila v platnost nová opatření přijatá ministerstvem zdravotnictví. Mezi těmito opatřeními jsou například pravidla pro nošení roušek.

Zdroj: Michal Šula, MAFRA

V některých městech Česka se konaly demonstrace. Těmto lidem se nelíbil chaos, který vznikl kolem pravidel pro nošení roušek, jiní demonstranti požadovali rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

Někteří lidé se domnívají, že koronavirus a krize, která vznikla v důsledku viru, jsou příliš zpolitizovány. Rouška se pro ně stala symbolem nesvobody.

Zdroj: LADISLAV KŘIVAN, MAFRA

„My toho mnoho nemáme. Máme v podstatě bariérovou ochranu, a to ta rouška naprosto splňuje,“ vysvětlil nutnost použití roušky na některých místech Roman Prymula.

Dodal také, že se rouška také pomáhá chránit před dalšími respiračními onemocněními. Když podle něj komunikoval se pneumology, potvrdili mu, že během sezony nošení roušek téměř nepotkali pacienty s chřipkou a podobnými nemocemi.

Zdroj: Instagram

Roušky pomáhají i těm lidem, kteří mají alergie, protože jsou schopni zachycovat pylové částice. Takže to určitě dává smysl používat.

Současně je třeba si uvědomit, že rouśky pro opakované použití je třeba prát. To znamená, že základní hygienická pravidla nikdo nezrušil, to je základ.

Zdroj: Profimedia.cz

Roman Prymula se tak snažil odpovědět těm, kteří jakékoliv používání roušek kritizují.

„To, že se rouška začíná stávat jakýmsi politickým symbolem nesvobody, mi připadá úplně nesmyslné,“ uvedl Prymula.

Navíc podle něj to, že se rouška stala jakýmsi politickým symbolem nesvobody, považuje za naprosto nesmyslné.

„Naprosto identicky bych totiž mohl říci, že v autě nebudu používat bezpečnostní pás, protože tím se svazuji a jsem politicky svázán,“ dodal Roman Prymula.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Epidemiolog dodal, že určitě existují případy, kdy bezpečnostní pás může člověku uškodit, ale v naprosté většině případů zachraňuje lidi.

Uvedl také, že nyní jsou antivirová opatření přijata po celém světě. Politici a medici to dělají, protože nový virus není dostatečně prozkoumán a kvůli tomu existuje zdravý strach z neznáma.

Share