Epidemiolog Smejkal vyčítá vládě nedostatečné vysvětlování obyvatelstvu opatření, která schvaluje: „Rouška nemá s politikou ani se svobodou co dělat“

Hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM Petr Smejkal prohlásil, že lidé odmítají masky, protože to vnímají jako odpor vládě. Tuto situaci vyčítá vládě, protože včas lidem nevysvětlila, že rouška není politikou, ale prevencí.

Zdroj: rozhlas.cz

Odborník souhlasí s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, že semafor ztrácí smysl ve chvíli, kdy se nákaza začne šířit plošně a přeleje se mimo okresy.

Petr Smejkal zdůrazňuje, že zatím máme velmi vysoký poměr pozitivních testu k počtu provedených testů. Toto číslo se nyní pohybuje na úrovní 12 %.

Zdroj: reflex.cz

„Za bezpečnou míru se považuje pět procent při dostatečném testování,“ považuje epidemiolog.

Dalším důležitým číslem pro sledování je reprodukční číslo, které se ale rychle mění. Nejdůležitější je ale zatíženost zdravotnického personálu a volná lůžka na jednotkách intenzivní péče.

Zdroj: idnes.cz

Dle Petra Smejkala se není potřeba bát velkých denních počtů nakažených a spíše sledovat trend, jak se situace vyvíjí.

Epidemiolog celkem pozitivně hodnotí práci, kterou odvedl exministr Adam Vojtěch. Říká, že byl otevřený a měl v plánu hodně reforem. Nakonec se ale musel věnovat pouze epidemii.

Zdroj: blesk.cz

Smejkal není si jistý, že hlavní epidemiolog by měl být zároveň ministrem zdravotnictví, ale v této situaci se to dá pochopit, protože šéf resortu stejně musí řešit pouze epidemii.

Odborník dodává, že v zimě by bylo správné nosit roušky i venku, ale víc pomůžou rozestupy a omezení hromadných akcí. Nevylučuje, že se plošné nošení roušek ještě vrátí.

Zdroj: aktualne.cz

Lockdown dle Smejkala nastat může, když se situace silně zhorší a nebude to zvládat zdravotní systém. Hlavně kvůli němu se to všechno děje.

Je ale důležité lockdownu předejít a zastavit šíření viru všemi možnými způsoby.

Zdroj: Youtube

Pro Petra Smejkala není pochopitelné, proč se lidé postavili proti rouškám. Tvrdí, že je to ochrana a lidé by ji neměli spojovat s jedním člověkem.

„Nemá s politikou ani se svobodou co dělat,“ říká epidemiolog.

Zdroj: aktualne.cz

Nakonec Smejkal dodal, že vláda zaspala s vysvětlováním opatření, která zaváděla. Stejná situace je i s očkováním, které mnoho lidí odmítá, protože nejsou dostatečně informování.

Share