Školy si samy kupují roušky za desítky tisíc korun: „Od kraje jsme zatím nedostali absolutně nic,“ stěžují si některé ředitele škol

Školy jsou nyní nuceny provádět dezinfekci prostor a také chránit své zaměstnance před koronavirem. Proto školy kupují roušky a respirátory a za to platí desítky tisíc korun. Problém je, že školy jsou nuceny brát peníze z vlastních zdrojů.

Tento školní rok je jasně odlišný od mnoha předchozích. Školy jsou nuceny kupovat roušky a respirátory a dezinfikovat vnitřní prostory.

Zdroj: Profimedia.cz

Utrácí ale vlastní peníze ze zdrojů, které byly určeny na provoz škol. Některým školám pomáhají kraje, ale ne každá má takové štěstí.

Například Středočeský kraj letos na jaře poskytl dezinfekci pro školy a také pro některé školy ještě roušky. Na podzim už ale kraj neplánoval školám pomáhat a poskytovat jim ochranné pomůcky.

Zdroj: gettyimages

„Od kraje jsme neobdrželi nic. Škola se má o nákup ochranných pomůcek postarat sama z vlastních nebo provozních prostředků,“ řekl pro ČT Michal Drnec, ředitel Gymnázia Písek.

Uvedl také, že jejich gymnázium už za poslední dva měsíce utratilo 80 tisíc korun za nákup roušek a respirátorů. Podobná situace je u mnoha dalších škol.

Zdroj: gettyimages

Například Ústecký kraj neplánuje na podzim školám pomáhat. Mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf uvedl, že kraj poskytl školám metodiku, jak lépe nakupovat ochranné pomůcky.

„Od kraje jsme zatím nedostali absolutně nic,“ řekla ředitelka gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích Radka Balounová.

Zdroj: Shutterstock

Podle ní se nyní objevila možnost získat pomoc od kraje, a tak se o to znovu pokusí. Dodal, že za dezinfikovány gymnázium musela zaplatit 30 tisíc korun a roušky a respirátory někdy poskytují firmy jako charitu.

Například ochranné štíty pro školu daroval místní Domov dětí a mládeže. Také podle ní byl letos rozpočet školy snížen o téměř 300 tisíc korun.

Zdroj: gettyimages

Situace v každém kraji je jiná. Někde nějaký kraj poskytuje školám dezinfekci, někdo pomáhá kupovat masky, respirátory nebo štíty a někde některé školy nedostaly žádnou pomoc.

Share