Robert Plaga promluvil o plánu návratu dětí do škol: Školy zůstávají zavřené, odborníci předpokládají vznik velkých rozdílů mezi žáky

Původně se plánovalo, že děti prvního stupně základních škol by se měly do lavic vrátit 2. září. To se však nestalo, a když byl Roman Prymula ještě ministrem zdravotnictví, oznámil, že školy zůstanou zavřené ještě nějakou dobu. Kromě toho byly v pondělí uzavřeny také speciální školy. V Evropě jsou jen v několika zemích uzavřeny první stupně základních škol.

V zemích Evropy, jako je Slovensko, Irsko a Německo, se snaží zachovat možnost části dětí chodit do škol. I přes částečně zavedený lockdown.

Zdroj: ČT24

Epidemiolog Roman Chlíbek uvedl, že některé země opustily možnost, aby děti prvního stupně základních škol chodily do škol z ekonomických důvodů.

To znamená, že státy se snaží udržet ekonomiku co nejvíce a co nejdéle.

Zdroj: ČTK

Přitom epidemiologové říkají, že školy jsou jedním z ohnisek šíření koronaviru. Uzavření škol v Česku proto bylo jednou z metod, jak šíření viru zpomalit.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý připustil, že by rád viděl děti znovu ve školách na vyučování, nicméně by nechtěl vidět těžkou situaci v nemocnicích.

Zdroj: irozhlas.cz

Podle něj je jeden velmi velký problém distanční výuky. Počítá s tím, že vznikne oddělení mezi dětmi schopnými takového učení a dětmi, kterým je tento způsob těžký.

To znamená, že úroveň úspěšných a neúspěšných žáků se může výrazně rozdělit. Bude to velký problém pro školy, učitele a ředitele, když se děti vrátí k běžné výuce.

Zdroj: Právo

Ministr školství Robert Plaga promluvil o možném scénáři návratu dětí do škol. Hlavní prioritou je návrat žáků prvního a druhého stupně základních škol.

Zdroj: Právo

„Druhou prioritu mají závěrečné ročníky základních škol, deváté třídy a také závěrečné ročníky středních škol,“ řekl Robert Plaga.

Zdroj: YouTube / Český rozhlas Radiožurnál

Zároveň zatím nejsou žádné konkrétní termíny, protože bude záležet na epidemiologické situaci a jejím vývoji.

Share