Ministerstvo zdravotnictví ČR zveřejnilo strategii očkování proti covidu-19: Pro koho vakcína bude zdarma a kdo zaplatí sám

Až bude vakcína proti koronaviru připravena, hodlá ji poskytnout českým občanům ve třech fázích. Jako první budou moci získat vakcíny lidé starší generace, ti, kteří mají chronické onemocnění, medici, pracovníci sociálních služeb a jejich klienti.

Během druhé fáze bude vakcína poskytnuta členům vlády, členům krizových štábů a některým dalším. Třetí fází bude poskytnutí vakcíny všem ostatním zájemcům, za očkování bude muset zaplatit každý zájemce.

Ministerstvo zdravotnictví na svých oficiálních stránkách zveřejnilo strategii očkování. Tam jsou předepsány všechny tyto fáze poskytování vakcíny.

Zdroj: iROZHLAS.cz / Michaela Danelová

Podle poskytnutých informací bude vakcína možná připravena už příští rok a během první fáze stát plánuje nakoupit 3,5 milionu dávek.

Na stránkách ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že vakcína bude s největší pravděpodobností vyrobena nejdříve do konce letošního roku. Proto bude k dispozici nejdříve začátkem roku 2021.

Zdroj: Deník / Michal Hrabal

Hovoří se o možných čtyřech preparátech. S tímto bylo řečeno, že s největší pravděpodobností očkování bude pouze pro dospělé, zatímco většina klinických studií se provádí pro dospělé.

Tuto strategii vypracovalo hned několik organizací, a to ministerstvo zdravotnictví, Národní imunizační komise ČR a Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Strategie uvádí, že se plánuje poskytnout vakcínu českým občanům v několika fázích.

Fáze budou záviset na tom, jaké množství vakcíny se podaří získat.

Je třeba okamžitě říci, že očkování bude dobrovolné. V první fázi bude vakcína určena pro občany z nejohroženější skupiny.

Zdroj: Dado Ruvic, Reuters

Do této skupiny patří lidé nad 65 let, lidé, kteří mají chronické plicní onemocnění, některé diabetici, ti kteří mají problémy se srdcem nebo vysoký tlak, onkologičtí pacienti, ti, kteří mají nadváhu, a také lidé, kteří mají onemocnění ledvin, jater nebo po transplantaci.

Kromě toho mohou dostat vakcínu během první fáze medici z jednotek intenzivní péče, pracovníci pohotovosti, pracovníci záchranné služby, hygienici, zaměstnanci laboratoří, pracovníci plicních oddělení, pracovníci různých sociálních služeb a jejich klienti.

Zdroj: Instagram

Během druhé fáze se plánuje poskytnout vakcínu mnoha dalším zdravotníkům a také některým státním zaměstnancům, například hasičům nebo policistům. Během druhé fáze mohou být očkováni také členové vlády a členové krizových štábů.

Stát může poskytnout peníze na očkování během prvních dvou fází, tedy pro lidi, kteří mohou být očkovány během prvních dvou etap to bude zdarma.

Zdroj: ČTK

Během třetí fáze budou moci naočkovat všichni ostatní zájemci, ale už každý zájemce zaplatí sám.

Státy Evropské unie budou společně kupovat vakcínu. Česká republika oznámila potřebné množství dávek vakcíny pro 3,5 milionu lidí pro první fázi.

Zdroj: Petr Lemberk, MAFRA

Mnoho zdravotníků a členů Ministerstva zdravotnictví předpokládá, že vakcína bude nejúčinnějším prostředkem boje proti koronaviru.

Share