Co se stane s vaším tělem, pokud na měsíc přestanete pít kávu

Přestat pít každodenní kávu je odvážný a rozhodný krok. Tělo zvyklé na kofein samozřejmě bude nějakým způsobem reagovat na nedostatek potřebných látek. Jak se vyrovná bez stimulantů? Zjistěte to hned!

Zdroj: kenguru.plus

Asi miliony lidí po celém světě si nedokážou představit své ráno bez šálku kávy. S cukrem i bez cukru, se smetanou nebo skořicí, vanilkou… Káva nabíjí energii, dává dobrou náladu, zahřívá, když je venku zima.

Pokud přestaneme pít kávu, co můžeme očekávat?

 1. Můžete zhubnout

Denní konzumace kofeinu prostřednictvím nápojů, jako je káva, čaj a voda sycená oxidem uhličitým, pomáhá zvýšit hladinu cukru v krvi o 10 %.

Kromě toho smetana a cukr, které se přidávají do kávy, zvyšují její kalorický obsah na 200 kalorií.

 1. Můžete přibrat na váze

Káva má schopnost potlačovat chuť k jídlu, takže můžete nedobrovolně přejít na pravidelné sacharidové občerstvení, pokud kávu ze své stravy vyloučíte.

To platí zejména pro ty, kteří jsou závislí na kávě. Při absenci kofeinu tělo hledá alternativy a člověk cítí touhu po sladkostech, které opět zvyšují hladinu cukru v krvi a kalorií.

  Zdroj: YouTube

 1. Zlepší se spánek

Zatímco se tělo začíná přizpůsobovat nedostatku stimulantů, můžete se cítit unavení. V průběhu času začne člověk lépe spát. Zlepší se spánek a ráno se budete cítit svěží.

Je známo, že konzumace kofeinu, i 6 hodin před spaním, narušuje noční cyklus. Blíže k večeru tedy rozhodně nestojí pít kávu. Pokud ovšem nepracujete v noci na nějaké práci nebo nepřipravujete se na závěrečné zkoušky.

 1. Bolest hlavy vás bude trápit častěji

Když člověk přestane pít kávu, zbavuje tělo adrenalinu a dopaminu (hormony, které jsou považovány za přírodní antidepresiva), které ho udržují ve formě. Tyto hormony jsou nahrazeny adenosinem (také hormonem), který je odpovědný za odpočinek a únavu. Tohle vše vede k bolesti hlavy.

 1. Mohli byste na chvíli onemocnět

Pokud přestanete pít kávu můžou se stát následující možné vedlejší účinky: deprese, úzkost, závratě, příznaky chřipky, poruchy spánku, podrážděnost, výkyvy nálady. Ale nebojte se: tento stav je krátkodobý.

 1. Krásný úsměv

Káva ničí zubní sklovinu, takže káva schopná zbarvit zuby tmavším odstínem, což není atraktivní.

Minimalizací spotřeby kofeinu chráníte zuby před kazem, což jim dodá estetičtější vzhled.

 1. Budete mít nedostatek antioxidantů

Káva je jedním z klíčových zdrojů antioxidantů. Při pití více než 3 šálků denně snižuje člověk pravděpodobnost řady závažných onemocnění.

 1. Je těžké se soustředit

Únava a podrážděnost jsou vedlejšími účinky života bez kofeinu, což způsobuje zhoršení koncentrace.

Abyste neztratili koncentraci, můžete například žvýkat žvýkačku, pak nebude mozek rozptýlen. Ale sedm dní po přestání konzumaci kávy si všimnete, že produktivita vzrostla, protože po obědě už nebudete unavení.

 1. Pravděpodobnost zácpy

Kofein má schopnost stimulovat střevní motilitu. V takovém případě budete muset použít nějaké léky a zkontrolovat svou stravu.

 1. Stanete se klidnější

Kofein je stimulant, přirozeně zvyšuje hladinu adrenalinu a stresových hormonů.

Pokud velké množství kofeinu způsobuje pocity nervozity a podobné příznaky, pravděpodobně stojí za to se kávy vzdát. Po chvíli si všimnete, že jste se stali vyrovnanějším a klidnějším člověkem, začali jste se méně starat o maličkosti, protože tělo začalo produkovat méně adrenalinu a stresových hormonů.

Nyní víte, jak může vzdání se vašeho oblíbeného kofeinového nápoje ovlivnit tělesné orgány a systémy. Zvažte všechny výhody a nevýhody. Rozhodněte se, co bude pro vás lepší: pokračovat v pití kávy nebo ji vyloučit ze života.

PSALI JSME :PROČ VŽDYCKY, KDYŽ OPOUŠTÍM MÍSTNOST, POLOŽÍM TELEFON DO SKLENICE. OBJEV, KTERÝ MI VELICE USNADNIL ŽIVOT

Share