V Česku plánují uzavřít dlouhodobě obchody v neděli: velké řetězce mluví o omezování svobod podnikatelů a zákazníků

Zatím co ve mnoha evropských zemích prodej v obchodech v neděli je omezen, Čeští podnikatele se tomu brání. Považují to za omezování podnikatelské svobody.

Proti jsou hlavně velké řetězce. Maloobchodní sítě na venkově nejsou ale proti takovému návrhu.

Zdroj: teraz.sk

V neděli jsou většinou obchody uzavřené v Německu, Polsku nebo Rakousku. Dočasně je také uzavřeli na Slovensku kvůli koronaviru.

Slováci nejsou ani proti, aby obchody s potravinami zůstaly v neděli uzavřené dlouhodobě.

V Česku zatím musí být obchody s plochou nad 200 metrů čtverečných uzavřené během vybraných svátků. Menší obchody však mohou mít otevřeno.

Zdroj: pinterest.com

Na Slovensku se rozhodli udělat neděli sanitární dnem, kdy je možné provést důkladnou dezinfekci obchodů v době koronavirové krize.

Politici na Slovensku se rozdělili. Část si myslí, že obchody by měly zůstat uzavřeny v neděli dlouhodobě, další jsou proti.

Zdroj: focus.hnonline.sk

V Německu má vliv křesťanská tradice, a proto ve mnoha malých obchodech se nedá nakupovat v neděli už několik desetiletí.

Podobná situace je i v Rakousku. Zastavují provoz prodejen v neděli také v Norsku a Švýcarsku.

V Maďarsku se to ale nepovedlo a po roce fungování zákon omezení prodeje byl zrušen kvůli vysokým ztrátám podnikatelů a propouštěním.

Zdroj: ihned.cz

Regulaci prodeje podporují hlavně malé obchody z venkova. Dle jejich asociace by to vyrovnalo trh. Navíc v Evropě s tím mají dobrou zkušenost.

Předseda obchodního družstva Tempo Jan Sůra říká, že v podobném režimu fungují několik měsíců, protože chtějí dopřát volno svým zaměstnancům.

Zdroj: jsmesoucasticeska.cz

Ti jsou s rozhodnutím velmi spokojení. Chtějí, aby to fungovalo na celostátní úrovni. Uvítala rozhodnutí družstva i česká církev.

Obchodnici však nejsou už tak nadšení, protože to považují za zásah do svobody podnikatelů a museli by prý propouštět zaměstnance.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza tvrdí, že zájem o nedělní prodej mají a zákaznici, kteří nemají možnost nakupovat v jiných dnech.

Zdroj: mediar.cz

Další problémem bude větší zátěž zaměstnanců v sobotu a pondělí. Navíc by se měla zrušit omezení prodeje během vybraných státních svátků.

V tomto případě hrozí propouštění zaměstnanců a znevýhodnění kamenných obchodů před internetovými obchody, které fungují celý den během týdne.

Zdroj: reflex.cz

Proti omezení prodeje v neděli jsou i velké obchodní řetězce. Říkají, že lidé mají právo nakupovat sedm dní v týdnu a o neděli je velký zájem.

V neděli si zaměstnanci přivydělají víc, protože dostávají přidáno 10 až 30 procent.

Zdroj: relycon.cz

Stejný názor má vedení řetězců Penny Market, Tesco, Albert a Lidl.

Pro Čechy při tom není novinkou pracovat v neděli. Více než čtvrtina musí v tento den aspoň občas pracovat. Podíl takových zaměstnanců ale klesá.

Zdroj: retaildetail.eu

Share