Druhý prezident České republiky Václav Klaus má dnes 79. narozeniny: Tentokrát však nechtěl oslavit a Miloš Zeman ho pozval na Pražský hrad

Druhý prezident České republiky Václav Klaus dnes slaví narozeniny, je mu 79 let. Tentokrát však nechtěl oslavit své narozeniny, protože země není nyní v nejlepší situaci a ekonomika se zotavuje z krize koronaviru. Třeba příští rok, kdy oslaví osmdesátiny, uspořádá opravdovou oslavu. Současný český prezident Miloš Zeman přesto pozval Václava Klause na Pražský hrad. Schůzka by se měla uskutečnit příští týden. Novinářům Blesk.cz to řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Václav Klaus už má svou vlastní tradici. Několik posledních let slaví narozeniny na zahradě Institutu Václava Klause na Hanspaulce.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Letos se ale bývalý prezident rozhodl akci zrušit. Měl k tomu své důvody.

„Vzhledem k ne příliš povzbudivé situaci po koronavirové krizi se pan prezident rozhodl, že teď není vhodná doba na velké oslavy“ řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause pro Blesk.cz.

Loni přišlo poblahopřát bývalému prezidentovi mnoho slavných hostů.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Zúčastnili se například Miloš Zeman, synové Václava Klause se svými rodinami, expremiér Petr Nečas, kardinál Dominik Duka.

Byli tam také zástupci kultury, například zpěvák Ondřej Hejma, ředitel Národní Galerie Milan Knížák, bývalý ředitel TV Nova Vladimír Železný a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák.

Bylo tam i mnoho dalších slavných hostů.

Zdroj: Blesk / Robert Klejch

Řada známých osobností letos začala Václavu Klausovi veřejně na sociálních sítích gratulovat.

Podobně mu pogratulovala Jana Bobošíková, když si ve svém blahopřání také postěžovala, že demokracie mizí a že svobody ubývá.

Institut bývalého prezidenta ale zveřejnil gratulaci od kardinála Dominika Duky.

Zdroj: IVK

Současný prezident ČR Miloš Zeman bude příští týden svému předchůdci osobně gratulovat.

„Pan prezident pogratuluje osobně příští týden. Plánuje se setkání na Pražském hradě“ řekl Jiří Ovčáček pro Blesk.cz.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Aby se nikdo z jeho přátel neublížil, poslal Václav Klaus osobně každému dopis, že letos se na zahradě Institutu pravidelná oslava konat nebude.

Václav Klaus má také svůj názor na tak dlouhou karanténu pro celou zemi. Po celou dobu hájil postoj, že tak přísná a dlouhodobá omezení jednoznačně poškozují ekonomiku země.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Dodal, že očekává výrazný pokles HDP ČR, takový pokles ještě v historii samostatné České republiky nebyl.

Je to pro něj velmi smutná doba, kdy bylo postiženo obrovské množství podnikatelů a pracovníků, a proto nechce letos slavit své narozeniny.

Share