První vakcína se může objevit na trhu již letos: Vakcinolog Roman Chlíbek tvrdí, že se nesmíme bát očkování proti koronaviru

Češi se rozdělili v názorech ohledně vakcíny proti koronaviru. Jedná část se vakcíny bojí, další jí vítá a věří, že ukončí pandemii. Ještě jedna skupina lidí neví, co si o očkování má myslet.

O situaci promluvil šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Zdroj: rozhlas.cz

Odborník ujišťuje, že se vakcíny bát nemusíme a očkování bude dobrovolné, takže se každý bude moci rozhodnout, jestli se nechá očkovat.

„Vakcína je klíčovým východiskem ze současné situace,“ říká Chlíbek s tím, že Česko musí být připraveno, až vakcína bude dostupná. Dodává, že v první řadě budou očkování ohrožené skupiny a jedná se o 3,5 milionu lidí.

Zdroj: novinky.cz

Šéf vakcinologů nevyloučil, že vakcína, jako další léčivé přípravky, bude mít určité procento vedlejších účinků. Nemyslí si ale, že to bude nějak drastické a nejspíš se bude podobat jiným očkováním.

Vakcíny, které se nyní vyvíjí také prý nemají žádné omezení. Jedinou překážkou může být alergie na nějakou složku léčiva.

Zdroj: nasregion.cz

Chlíbek předpokládá, že první vakcína se na trhu může objevit už v tomto roce, eventuálně na začátku příštího roku. Žádná z nich se ale přímo v Česku nevyrábí.

Jeden člověk by měl dostat dvě dávky vakcíny s odstupem jednoho měsíce. Cena jedné vakcíny se podle odborníka bude pohybovat na úrovni 100 korun. Zdarma se budou moci očkovat lidé z rizikových skupin.

Zdroj: novinky.cz

Patří mezi ně například zdravotnici, chronicky nemocní pacienti, zaměstnanci a klienti sociálních služeb.

Roman Chlíbek doporučuje očkování lidem ve věku nad 65 let a osobám s chronickými onemocněními.

Zdroj: idnes.cz

Nakonec odborník žádá lidi, aby nevěřili nepravdivým informacím o vakcíně. „Lidé by se neměli nechat unášet na vlně těchto dezinformací a měli by spíš bedlivě sledovat oficiální zdroje,“ uvedl Chlíbek.

Share