Jana Maláčová: „Všichni jednou zestárneme. 5000 korun k důchodům, které jsme právě odklepli na vládě je obyčejná mezigenerační solidarita,“ vláda schválila jednorázový mimořádný příspěvek pro důchodce

Vláda už schválila zákon, podle kterého všichni důchodci dostanou jednorázový bonus ve výši 5 000 korun. Premiér Andrej Babiš oznámil, že na realizaci tohoto plánu bude nutné ze státního rozpočtu vynaložit 15 miliard korun. Tento návrh by ale ještě měli ve Sněmovně podpořit poslanci.

Ministři se teď osobně nesetkají. Kvůli tomu, že hlavní hygienička země Jarmila Rážová onemocněla koronavirem, jsou někteří ministři v karanténě.

Zdroj: Blesk / Daniel Cernovsky

Například ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček teď je v karanténě, i když jeho test na koronavirus má negativní výsledek.

Také test na koronavirus bude muset podstoupit i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, protože s hlavní hygieničkou často komunikoval.

Zdroj: Vlada.cz

Nyní prověřují všechny, kteří s ní byli v blízkém kontaktu. Prověřují například i účastníky akce, během které představovala novou mobilní aplikaci eRouška 2.0.

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček minulý týden představili veřejnosti svůj záměr vyplatit důchodcům jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun.

Zdroj: František Vlček, MAFRA

Zároveň oznámili záměr zrušit superhrubou mzdu, tedy snížit daň z příjmu. To znamená, že daň se bude muset snížit z 19 procent na 15 procent, což umožní mnoha Čechům zvýšit čistou mzdu.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Podle zákona bude v lednu zákonné zvýšení důchodů v průměru o 848 korun měsíčně. Vláda plánovala zvýšit důchody nad normu, kterou zákon stanoví, ale zatím se rozhodla vyplatit jednorázový příspěvek.

Toto rozhodnutí bylo silně ovlivněno krizí koronaviru. Původně vláda chtěla zvýšit důchody nad rámec valorizace každý rok, ale nyní to stalo velmi těžké.

Zdroj: Vlada.cz

Celkem žije v České republice téměř 2,9 milionu občanů, kteří pobírají různé typy důchodů (starobní důchod, invalidní důchod a další).

Share