„Počet nakažených v České republice stoupl na 9697“: vláda představila další opatření k překonání krize a schválila schodek státního rozpočtu na rekordních 500 miliard korun

Ve dnešní době celkový počet nakažených Covid-19 v České republice je 9697.

Počet uzdravených od koronaviru je 6979.

.

V pondělí se konala tisková konference vlády, během níž ministři hovořili o nových opatřeních určených k překonání krize. Pandemie koronaviru poškodila mnoho ekonomik různých zemí a česko není výjimkou.

Ministři řekli o zvýšení schodku státního rozpočtu a o plánovaném kompenzacích výdajů obcím.

Schodek státního rozpočtu bude 500 miliard korun, to je pro Českou republiku rekord. Vláda to schválila během pondělního jednání.

Zdroj: ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová řekla, že to byla určitě poslední novela rozpočtu. Alespoň poslední pro letošní rok.

Alena Schillerová prozradila, co ještě je v novele zákona o státním rozpočtu napsáno.

Plánuje se například snížení DPH u vstupného na sport a kulturní akce, zrušit daň z nabytí nemovitosti a zkrátit lhůty pro vrácení nadměrnych odpočtů.

Zdroj: tn.nova.cz

Zaznělo také, že by si Česká republika mohla vzít od EU úvěr ve výši 300 milionů Eur. To je zhruba osm miliard korun a tyto peníze by mohly být vynaloženy na zdravotnické pomůcky.

Pokud by Česko dokázalo tento úvěr splatit do devíti let, pak by úrok úvěru byl nulový.

„Předložíme Poslanecké sněmovně bonus 1200 korun na jednoho obyvatele každé obce a krajům 400 korun na jednoho obyvatele“ řekl Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK

Celkem to bude téměř 13 miliard korun a hlavní město dostane 1 miliardu a 600 milionů korun. Tyto peníze jsou určeny na úhradu náklad obcím na kompenzační bonus.

To znamená, že obce by měly získat formou dotací téměř deset miliard korun.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová navrhla vouchery do lázní.

Navrhla, aby návštěvníci lázní mohli dostat až 40 % ceny nejméně šestidenního pobytu. Tato částka však nesmí přesáhnout čtyři tisíce korun.

Dodala také, že vláda vypracovala speciální plán na obnovu takové oblasti podnikání, jako je cestovní ruch.

Zdroj: irozhlas.cz

„Dochází k ohrožení tříprocentního podílu na HDP, 4,5procentní zaměstnanosti a 24,5procentního exportu služeb“ řekla Klára Dostálová.

Jistě cestovní ruch je důležitou součástí české ekonomiky. Vláda proto plánuje spolupracovat s městy, obcemi a kraji.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová prostřednictvím svého Twitteru oznámila, že program Antivirus bude prodloužen.

Zdroj: Právo / Petr Hloušek

Upozornila, že stále existují určitá omezení, kterými některé oblasti podnikání trpí. Tedy kompenzace náhrad mezd bude prodloužena do konce léta.

Share