Vláda nejspíš nebude moci zvýšit důchody o 1050 korun, jak plánovala na začátku roku: Pravděpodobně to bude minimální zvýšení podle zákona

Zvyšování důchodů je pro stát vždy složitá otázka. Letos to stalo ještě problematičtější téma, protože stát přežil krizí koronaviru. Krize silně zasáhla ekonomiku, důchodci kvůli tomu příští rok nejspíš nedostanou slíbené zvětšení o 1 tisíc korun.

Na začátku letošního roku vláda podporovala zvýšení důchodů, hovořili o tom například premiér Andrej Babiš a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Zdroj: Profimedia.cz

Jana Maláčová navrhla zvýšení důchodů o dalších 300 korun nad zákonnou valorizaci. Pokud by se tak stalo, v příštím roce by důchodci každý měsíc dostávali o 1050 korun vyšší důchod.

Tento vládní návrh ale podporovaly i další politické síly. Například komunistická strana v této věci uplně podporovala vládu.

Opoziční strany tento návrh také podpořily, podle nich se ale důchody neměly zvyšovat nad plánovanou normu.

Zdroj: Profimedia.cz

Vše ale vypadalo, že se příští rok život důchodců opravdu trochu zlepší.

Krize koronaviru ale zničila všechny plány. Vláda nyní navrhla zvýšit schodek státního rozpočtu o rekordních 500 miliard korun.

Nyní je stát nucen hledat nové zdroje příjmů, ale zároveň bude nucen hledat příležitost ke snížení výdajů. Důchody tedy o 1050 korun již pravděpodobně nezvýší.

Zdroj: Shutterstock

Pokud by se důchody zvýšily o 750 korun, znamenalo by to zvýšení výdajů státního rozpočtu o 22 miliard korun ročně.

Ministryně financí Alena Schillerová už dříve řekla, že když jejich ministerstvo naposledy sestavilo rozpočet na rok 2021, neplánovalo zvyšovat důchody vyšší, než zákon stanoví. Všechno kvůli koronaviru.

Důchodci letos pobírají důchody o 900 korun více než loni. To znamená, že šlo o navýšení o 150 korun více než podle zákona.

Zdroj: Právo / Lukáš Táborský

Průměrný důchod v březnu byl 14 397 korun.

S největší pravděpodobností se důchody zvýší pro příští rok o 750 korun podle zákona a nic víc, protože stát má nyní jasné ekonomické problémy.

Pokud by navýšení bylo o 1050 korun, jak se navrhlo ještě na začátku letošního roku, znamenalo by to navýšení výdajů rozpočtu na 32 miliard korun, a tak by to bylo jen 22 miliard.

Zdroj: Profimedia.cz

Je ale pravděpodobné, že se zvýší o něco více než 800 korun, zatím ale nejsou k dispozici přesné informace.

Vláda zatím alespoň hodlá splnit svůj slib, tedy, že průměrný důchod bude vyšší než 15 tisíc korun měsíčně.

Share