Vláda plánuje snížení daně z příjmu: Pokud k tomu dojde, budou moci zaměstnanci dostávat vyšší plat

Premiér Andrej Babiš v sobotu řekl to, co mnohé překvapilo. Hovořil o novém vládním plánu na snížení daní. Už se mluvilo o daňových úlevách pro živnostníky, nyní budou sníženy daně pro pracovníky. Vláda hodlá ještě více snížit daně, než původně plánovala.

Andrej Babiš prostřednictvím zveřejněného videa na svém Facebooku vzkázal, že je třeba zrušit „superhrubou mzdu“.

Zdroj: Facebook Andreje Babiše

Pracovníci brzy uvidí zlepšení na svých účtech. To znamená, že premiér mluvil o snížení daní pro zaměstnance.

„Bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti“ řekl Andrej Babiš.

Nyní je daň z hrubé mzdy 15 procent, ale spolu se zdravotním a sociálním pojištěním je to zhruba 20 procent.

Zdroj: Milan Malíček, Právo

Vláda původně hovořila o snížení daní o jedno procento, tedy na 19 procent. To by téměř neovlivnilo platy zaměstnanců.

Nyní se ale předseda vlády vyslovil pro snížení daní pro zaměstnance o čtvrtinu. Pokud bude vláda tak štědrá, pak už bude moci každý zaměstnanec na konci každého měsíce získavat více peněz.

Zdroj: Instagram

To by jistě ovlivnilo příjmy státního rozpočtu. Například ministryně financí Alena Schillerová říká, že jde zhruba o 90 miliard korun.

Místopředseda ODS Zbyněk Stanjura řekl, že údajně premiér tuto myšlenku ukradl jejich straně.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

Ale oni ho za to nekritizují, ale doufají, že to premiér dotáhne do konce a daně sníží. ODS je připravena podpořit vládu v této věci.

Před dvěma lety podobný návrh ODS v parlamentu neschválili. Tehdy předseda vlády s takovým návrhem nesouhlasil, protože by to výrazně ovlivnilo rozpočet.

Zdroj: Instagram

Návrh na snížení daní pro zaměstnance podpořila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Proti se zatím vyslovili poslanci KSČM. Hnutí STAN zatím také není jisté, zda bude tento návrh užitečný. Piráti zatím pochybují.

Zdroj: Archiv Andreje Babiše

Názory ekonomů se rozdělily, jedni pro, druzí proti. Například někteří ekonomové říkají, že to umožní dát impuls pro celou ekonomiku.

Jiní ekonomové říkají, že pokud vláda nemá žádné nápady jak kompenzovat nedostatek příjmů v rozpočtu, pak snížení daní nebude mít smysl.

Share