Jsou ale i jiné názory: Vláda poprvé po nucené přestávce zasedala a projednávalo se několik důležitých návrhů zákonů

Po několika měsících se vláda znovu sešla. Před tím jednání probíhaly pouze online. Setkání ale proběhlo v rouškách.

Poslední jednání ve Strakově akademii se odehrálo ještě v březnu. Online zasedání si ministři pochvalovali.

Zdroj: e15.cz

Ministr zahraničí Tomáš Petříček říká, že si na online konference zvykl, protože takovým způsobem komunikoval i se svými kolegy v zahraničí, které nemohl osobně navštěvovat.

Teď se ale po pauze chystá na zahraniční pracovní cestu do Rakouska. Podle ministra je symbol toho, že jsme nákazu zvládli.

Zdroj: denik.cz

Před nedávnem premiér Andrej Babiš také říkal, že se mu líbí online zasedání vlády, protože v předsálí nemusí sedět úřednici a čekat celý den.

V neděli během hlášení premiér dokonce odložil roušku a gratuloval své manželce Monice k narozeninám.

Popřál jí hodně zdraví a s humorem dodal, že snad vydrží jeho politickou kariéru, protože být manželkou politika je velice složité.

Zdroj: radio.cz

Během koronaviroé krize Babiš potkával členy vlády i fyzicky, například ve Sněmovně nebo na tiskových konferencích.

Vytkl ale ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové, že se nechovala kolegiálně. Ona to však popírá.

Maláčová řekla, že to byla pro ni úplně nová situace a má pocit, že to trvalo několik let, i když uběhlo pouze trochu více než tři měsíce.

Zdroj: ihned.cz

Během epidemie Jana Maláčová byla s rodinou na rozdíl od Babiše. Hlídala malého syna Gustava, který se nyní už vrátil do školky.

Během několikahodinového jednání všichni ministři a premiér byli v rouškách, protože nejsou zaměstnanci Úřadu vlády.

Ministr průmyslu Karel Havlíček říká, že jednání po Skypu mu nevadila, i když na začátku, kdy situace byla složitá schůzky trvaly až osm hodin.

Zdroj: ihned.cz

Myslí si, že tato zkušenost pomůže jednat rychleji. Jednání se v nové funkci zúčastnil i Roman Prymula.

Úspěch slavila ministryně práce Jana Maláčová. Vláda totiž schválila návrh zákona o náhradním výživném, podle kterého by děti mohly dostávat nové dávky.

Horka debata ohledně alimentů se ale očekává ve Sněmovně, kde jsou různé názory.

Zdroj: ihned.cz

Andrej Babiš a šéfka státní kasy Alena Schillerová jednali se zástupci opozice o navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun. Předjednanou podporu ve sněmovně vláda zatím nemá.

Jednání bude probíhat i s komunisty, kteří nový schodek schvalovat nechtějí. Jsou ochotní škrtat na armádních zakázkách. To se ale Babišovi nelíbí.

Zdroj: ihned.cz

Novou funkci dostal Petr Hůrka. Stal se náměstkem ministra vnitra. Tzv. superúředník Hůrka nastoupí 1. července.

Premiér Andrej Babiš má velké naděje a doufá, že nový náměstek přinese zefektivnění naší státní správy.

Zdroj: aktuálně.cz

Téměř jednu miliardu korun dostanou poskytovatele sociálních služeb jako náhradu zvýšení nákladů, které způsobila koronavirová epidemie. Tato částka by měla dorovnat výdaje služeb.

Vláda nepodpořila dva termíny pro přijímací zkoušky na střední školy. Navrhovali to poslanci KDU-ČSL. Kvůli epidemii se bude konat pouze jeden termín v červnu.

Ministerstvo školství nechce, aby cela záležitost protahovala, proto zrušilo také odvolání proti nepřijetí na střední školu.

Zdroj: ihned.cz

Jsou ale i jiné názory. Epidemiologická situace se zlepšila a úřad Veřejného ochránce práv nevidí důvod, proč by se nemohly konat dva termíny přijímacích zkoušek.

O novele rozhodne Sněmovna a stanovisko vlády je pouze doporučením.

Poslanci hnutí SPD navrhují, aby základní školy mohly odmítat vzdělání žáků s mentálním postižením nebo autismem. Vláda takovou změnu odmítá a návrh projedná Sněmovna.

Zdroj: radio.cz

Na ministerstvu školství jsou přesvědčení, že novela porušuje školský zákon a mezinárodní závazky České republiky.

Novela nenašla podporu ani na ministerstvu práce a také zdravotnictví.

Ministr školství Robert Plaga se dohodl s epidemiology, aby děti na konci školního roku mohly jít pro vysvědčení společně.

Zdroj: radio.cz

Zrušení omezení však bude platit pouze pro akce mimo výuku a do konce školního roku se děti budou učit v maximálně patnáctičlenných skupinách.

Od 22. června do 30. června školy budou moci pořádat nevzdělávací akce bez omezení. Nadále ale bude nutné, aby děti předložily čestné prohlášení o své bezinfekčnosti.

Share