Vláda Andreje Babiše požádá Sněmovnu o prodloužení stavu nouze o dalších 30 dni: část poslanců podpoří pouze dvoutýdenní prodloužení

Vláda Andreje Babiše požádá poslance o prodlužení nouzového stavu o dalších 30 dni. Premiér je přesvědčen, že je to nezbytné, aby Česko koronavirovou epidemii zvládlo.

Zdroj: Gettyimages

„Důvodem je samozřejmě nutnost prodloužit ta přijatá krizová opatření, bez kterých stávající pandemii nemůžeme zvládnout,“ řekl předseda vlády.

Kabinet stav nouze vyhlásil v říjnu a bude platit do 3. listopadu. Následně vláda potřebuje pro jeho prodloužení souhlas poslanců.

Zdroj: aktualne.cz

Bez nouzového stavu například nemůže platit zákaz vycházení v nočních hodinách. Hájit jeho prodloužení bude i nový šéf zdravotnictví Jan Blatný.

Ministr již prohlásil, že o přitvrzování nechce mluvit, protože to považuje za špatný výrok. Nová opatření chce vyhodnocovat na základě konkrétních dat.

Zdroj: blesk.cz

Blatný dodal, že covid-19 zůstává vážným typem chřipky a nic se zatím nemění.

Pro vládu ale není jisté, jestli poslanci stav nouze prodlouží o celý měsíc. Předseda Pirátů Ivan Bartoš totiž řekl, že jeho strana souhlasí pouze se čtrnáctidenním prodloužením. Pirátská strana také chce po vládě vědět, jak bude vracet společnost do normálního života.

Zdroj: blesk.cz

Občanští demokraté také chtějí co nejkratší prodloužení stavu nouze a uvádějí, že si vážnost situace dobře uvědomují.

Komunisté jsou ochotní o návrhu jednat ve dnešní těžké době. Lidovci se sklání k prodloužení nouzového stavu o tři týdny.

Zdroj: aktualne.cz

Starostové jsou také ochotní návrh podpořit. Potvrdil to jejich předseda Vít Rakušan, který nevidí jinou cestu pro zachování plošných opatření.

Share