„Voliči ANO se nejčastěji začali přesouvat k Pirátům, ODS a ČSSD“: Rating politických stran se v posledních měsících změnil

Společnost Kantar CZ provedla sociologický průzkum úrovně podpory různých politických stran. Podle tohoto průzkumu klesla důvěra lidí ve vládnoucí stranu ANO a nyní činí 31,5 procenta. Opoziční strany si ale polepšily, například Piráty je nyní ochotno podpořit 17 procent dotázaných a za ODS je ochotno dát svůj hlas 13,5 procenta. Čtvrté místo v žebříčku drží SPD s podporou 8 procent. Sociální demokraté a STAN zůstávají na stejných místech jako dříve. Hodnocení stran jako KSČM a TOP 09 ale kleslo.

Podle průzkumu, který provedla společnost Kantar CZ, se strana KDU-ČSL do Parlamentu dostat nemůže, protože ji podporují jen čtyři procenta dotázaných.

Autor: Hans Štembera

Rating vládnoucí strany ANO klesl o 2,5 procenta a nyní je na 31,5 procenta. Rating pirátů se ale zvýšil o 1 procento a nyní je 17 procent.

Míra podpory SPD se také zvýšila o 1 procenta a činí 8 procent. Rating ODS se ale zvýšil až o 2 procenta a nyní činí 13,5 procenta.

Zdroj: ODS

Podpořit ČSSD je ochotno 5,5 procenta dotázaných, přesně tolik lidí je ochotno podpořit STAN.

Důvěra v komunistickou stranu ale klesla o 0,5 procenta. Situace TOP 09 je výrazně horší, důvěra v tuto stranu klesla o 1,5 procenta.

Zdroj: Blesk / Daniel Černovský

Zástupci agentury uvedli, že případná statistická chyba u malých stran je 1 procenta a u velkých stran 3,5 procenta.

Autoři průzkumu vysvětlili, že výsledky se podobají těm, které byly ještě před pandemií COVID-19.

Zdroj: piratskelisty.cz

To znamená, že někteří voliči strany ANO jsou z jednání vládnoucí strany trochu zklamaní a nyní dávají přednost jiným stranám.

„Voliči ANO se nejčastěji začali přesouvat k Pirátům, ODS a ČSSD“ řekl Pavel Ranocha, analytik Kantar CZ.

Zdroj: Právo / Petr Hloušek

Dodal také, že někteří z těchto lidí změnili názor na ANO, podle nich strana ANO tuto krizi možná využila pro své vlastní zájmy.

Vysvětlil také, proč klesá rating komunistické strany. Podle statistik klesá podpora komunistů každý rok o 1 procento.

Zdroj: Blesk.cz

Je vidět gradace toho, že voliči KSČM starší generace dávají přednost straně ano a voliči mladší generace hlasují buď pro ČSSD, nebo pro SPD a pro stranu Pirátů.

Share