„Vyhlášení nouzového stavu je výsledkem neschopnosti současné vlády“: opozice kritizuje zavedení nouzového stavu vládou

V Česku bude opět zaveden nouzový stav, který vstoupí v platnost v pondělí 5. října. Nouzový stav byl nutný pro zavedení řady opatření, která by v běžné situaci nebyla možná. V první řadě se tato opatření týkají masových veřejných akcií. Někteří opoziční zastupitelé se domnívají, že vláda dostatečně nevysvětlila důvody pro zavedení nouzového stavu.

Reakce veřejnosti a politiků na zavedení nouzového stavu byla nejednoznačná. Například někteří opozičníci považují ho za selhání vlády.

Zdroj: Michal Krumphanzl, ČTK

Další opoziční zastupitelé řekli, že ministři důvody pro takovou akci dostatečně nevysvětlili.

Mnozí z nich se obávají o ekonomický život státu.

Například Pirátská strana ČR uvedla, že je proti jakémukoliv využití této situace vládou v podobných případech, jako tomu bylo na jaře.

Zdroj: YouTube / Piráti

„Na nezodpovědný přístup vlády nesmí doplácet naši občané,“ uvedli Piráti.

Lídr SPD Tomio Okamura řekl, že podle něj vláda nechápe, která z opatření, která navrhuje, jsou skutečně nezbytná.

Zdroj: ČTK

Zástupci KDU-ČSL uvedli, že se obávají zhoršení ekonomického stavu samoživitelů a samoživitelek, malých a středních firem, živnostníků a rodičů. Podle Mariana Jurečky by opatření měla být systémová a lépe promyšlená.

Zdroj: KDU-ČSL

ODS také nepodporuje zavedení nouzového stavu. Strana uvedla, že to svědčí o tom, že stát není připraven na druhou vlnu.

„Vyhlášení nouzového stavu je výsledkem neschopnosti současné vlády premiéra Babiše,“ prohlásila ODS na sociálních sítích.

Zdroj: YouTube / Český rozhlas Plus

Vyjádřil se k tomu i poslanec komunistické strany Leo Luzar. Ministři podle něj důvody vyhlášení nouzového stavu nedostatečně zdůvodnili, podle něj vláda není přesvědčena o důsledcích svých kroků.

Zdroj: YouTube / Luxury Prague Life LP-Life

Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová také řekla, že vláda nevyužila léto k přípravě na druhou vlnu.

Share