Starostové v Česku až dosud neměli data o tom, kolik nakažených koronavirem se v jejich městě vyskytuje. O změnu žádal Svaz obcí a měst. Od poloviny srpna se má situace změnit.
„První datové sady budou předány nejpozději ve druhé polovině srpna,“ napsala mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná. Nově by obce s rozšířenou působností měly dostávat informace o nemocných každý týden.
Na konci července ministerstvo zdravotnictví začalo problematiku řešit s Ústavem zdravotnických informací a statistiky. Se starosty se totiž podle šéfa svazu a starosty Kyjova Františka Lukla shodli na tom, že pro ně nedostatek informací byl během pandemie jedním z „nejpalčivějších problémů“.
Zemědělské družstvo z Čečelic přesunulo na konci července desítky svých pracovníků s pozitivním testem. Starosta obce Pavel Michalíček to tehdy vnímal jako „podpásovku“. Od dubna totiž neměl o oficiálních číslech nakažených žádné informace. „Nemluvím o jménech, to nikdo nepotřebuje. Neznáme ale ani počty nebo přibližné polohy,“ řekl Michalíček.
O stěhování COVID pozitivních pracovníků se ostatně dozvěděl náhodou. „V pondělí ráno mi to jako neověřenou informaci řekl jeden občan a prosil mě o ověření. Začal jsem tedy pátrat a nebýt toho, tak nevíme nic.“
Od poloviny srpna by se tato praxe měla změnit. Obce s rozšířenou působností, kterých je v Česku 205, by poprvé od začátku pandemie měly dostávat informace o nakažených. V případě Michalíčka data by informovala a starosta by mohl v případě potřeby zavést opatření.