Ministři se dohodli na vyhlášení nouzového stavu v Česku: začne v pondělí a Roman Prymula promluvil o nových opatřeních

Vláda se ve středu sešla na mimořádné schůzi a ministři se dohodli na vyhlášení nouzového stavu v Česku. Nouzový stav vstoupí v platnost v pondělí 5. října. Bylo nutné, aby vláda měla právo vyhlásit některá opatření.

Během středečního jednání vlády ministři diskutovali především o účelnosti vyhlášení nouzového stavu.

Zdroj: Profimedia

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedli, že je potřeba to udělat, aby byla možnost zavést nová opatření.

Vláda rozhodla, že nouzový stav bude zaveden po dobu 30 dní a začne 5. října. Byla také přijata některá nová opatření.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Román Prymula vysvětlil, že vyhlášení nouzového stavu, neznamená, že budou zavedena stejná opatření, jako letos na jaře.

Nová opatření byla zavedena zatím na dva týdny a budou se týkat volnočasových aktivit.

Zdroj: Profimedia

Opatření pro školy budou záviset na semaforu. Prohlašovat tato opatření tak budou krajské hygienické stanice. Například v červených a oranžových oblastech začnou střední školy učit na dálku.

Ve školách v ostatních regionech budou zrušeny hodiny tělocviku a hudby. Zůstanou však teoretické lekce hudby.

Zdroj: Blesk

Ale jaká opatření se budou týkat všech ostatních lidí? Zakázány budou veškeré společenské akce nad 10 lidí ve vnitřních prostorách, a pokud se akce uskuteční venku, pak až 20 lidí.

Budou ale výjimky pro divadla a kina, tam je limit 500 lidí. Zároveň bude zakázána konzumace jídla a nápojů. Ale tady muzikály a opery budou zakázány na 2 týdny (ty aktivity, kde je zpěv).

Zdroj: Profimedia.cz

Sportovní akce se mohou konat, ale musí být bez diváků. Profesionálních nebo poloprofesionálních zápasů se může zúčastnit maximálně 130 lidí.

Pokud se čeští občané rozhodnou hrát basketbal nebo fotbal, nemělo by být na jednom sportovním hřišti více než 20 lidí.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR / ČT24

V obchodech bude nutné nosit roušky, žádná nová opatření nebudou přijata. V restauracích bude jediným omezením počet lidí u jednoho stolu, nemělo by jich být více než 6 osob.

Stejně tak zůstanou omezení pro svatby a pohřby, kterých se může zúčastnit maximálně 30 lidí.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Roman Prymula a Andrej Babiš mluvili před poslanci ve Sněmovně a vysvětlovali důvody, proč je nutné zavést nouzový stav.

Ministr zdravotnictví uvedl, že nová opatření jsou nezbytná pro snížení reprodukčního čísla. Roman Prymula řekl, že přijatá opatření budou krátkodobá.

Share