„Činy neodpovídají slovům“: Greta Thunbergová vyzvala Macrona, aby dodržel své sliby

V předvečer summitu v Bruselu švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová ve středu 14. října požádala evropské vůdce, zejména Emmanuela Macrona, aby „co nejvíce“ zlepšili nový cíl pro snížení emisí skleníkových plynů v EU do roku 2030.

„Nic, co bylo navrženo, není v souladu s tím, co nám říká věda,“ uvedla švédská aktivistka hnutí Fridays For Future ve videorohovoru, kterého se účastnila také mladá německá environmentální aktivistka Luisa-Marie Neubauerová z Berlína.

Zdroj: nouvelobs.com

Evropská komise v polovině září navrhla zvýšit cíle ve snižování emisí na 55% v EU do roku 2030. Evropský parlament schválil 60% redukci emisí do roku 2030.

„Žádáme, aby dělali co nejvíce, aby dělali, co je v jejich silách,“ řekla Greta Thunbergová agentuře AFP, zatímco odmítla navrhnout cíl, protože „neexistuje žádné magické číslo ani datum “. dodala.

Německo usiluje o jednomyslnost mezi členskými státy. Situaci ale komplikuje neochota několika východoevropských zemí, včetně Polska, které je velmi závislé na uhlí a které do roku 2050 odmítá slibovat svou uhlíkovou neutralitu.

Zdroj: regnum.ru

„Pravděpodobně bychom mohli celý den diskutovat o tom, kdo blokuje, ale v současné době neexistuje žádný evropský lídr, který by se tomuto tématu věnoval ,“ uvedla Luisa Neubauerová.

„Někteří jsou lepší a dělají více než ostatní, [ale] nikdo nejedná na úrovni, která by se blížila tomu, co je nezbytné.“

Zdroj: youtube.com

Obě aktivistky vyzvaly Emmanuela Macrona, aby investoval více, protože teď jeho „činy neodpovídají slovům.“ Iniciátorka stávky za klima Greta Thunbergová řekla:

„Má neuvěřitelnou příležitost převzít odpovědnost. Pokud to lidé jako on neberou (odpovědnost), pokud ani země jako Francie neukazují cestu, jak můžeme očekávat, že země jako Čína a Indie budou dodržovat své závazky?“

Share