„Chápu, že je to panu premiérovi nepříjemné, ale výměna by byla namístě“: podle Jana Hamáčka by post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha mohl obsadit Roman Prymula

Pokud by byl ministr zdravotnictví odvolán z výkonu svých funkcí, mohl by ho nahradit Roman Prymula. Alespoň si to myslí ministr vnitra Jan Hamáček.

Předseda ČSSD také dodal, že nyní řada zdravotníků stale čeká na své odmeny za boj proti koronaviru.

.

Podle něj jsou ale i dalši důvody, proč by ministr mohl rezignovat. Ministr vnitra řekl, že pokud se tak stane, koaliční partneři by v této situaci neměli nadávat a vzájemně se rušit.

Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že předseda vlády Andrej Babiš se zatím rozhodl ponechat ve funkci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha.

.

„Já si myslím, že za celou řadu věcí, které se staly, by výměna byla namístě“ vyjádřil svůj názor Jan Hamáček.

Vysvětlil, že ministr zdravotnictví slíbil zdravotníkům odměny za boj proti koronaviru.

.

Část zdravotníků však odměny vůbec nedostala a jiní dostali výrazně nižší částky, než jaké jim byly původně přislíbeny.

.

Předseda ČSSD proto dospěl k závěru, že na ministerstvu zdravotnictví nyní není vše v pořádku. Dodal ale, že hodně záleží na profesionalitě premiéra.

Když bylo v Česku období akutního nedostatku roušek a dalších ochranných pomůcek pro zdravotníky, panovaly mezi ministerstvy zdravotnictví a vnitra neshody.

.

Otázkou bylo, komu a co mělo ministerstvo vnitra a ministerstvo zdravotnictví dodat. Tehdy ministr vnitra se vyjadřoval mírněji a přátelštěji.

.

Podle Jana Hamáčka by bylo mnohem lepší dát Romanu Prymulovi funkce ministra zdravotnictví místo funkci zmocněnce pro vědu a vyzkum ve zdravotnictví.

.

Jan Hamáček ale neví, zda by si to sám Roman Prymula přál. Podle něj by takové jmenování mohlo způsobit problémy uvnitř politického klubu ANO.

Předseda ČSSD také připomněl, že premiér často kritizuje ministryně práce a socialních věcí Janu Maláčovou, která je také členkou ČSSD.

.

Například před několika týdny předseda vlády prohlásil, že ho paní ministryně práce a sociálních věcí zklamala.

Vysvětlil to tím, že se chová nekolegiálně a snaží se jednat odděleně od všech ostatních členů kabinetu.

.

Ministr vnitra řekl, že Jana Maláčová tak činí, protože chce jednat v zájmu především státu a sociální demokracie.

Jan Hamáček dodal, že chápe, že takové výroky nebudou pro předsedu vlády příjemné. Chtěl ale, aby se nehádali jako koaliční partneři.

Share