Češi se stále více bojí situace kolem koronaviru, ale výrazně méně dodržují opatření, ukázal průzkum

Obavy Čechů o COVID-19 v poslední době rostou, zároveň ale lidé hromadně kašlou na opatření, polevili zejména v dodržování sociální distance a nošení roušek. Vyplývá to z říjnového výzkumu agentury Ipsos.

Zdroj: unsplash.com

Například na jaře téměř dvě třetiny obyvatel České republiky omezily osobní kontakty se známými, nyní pouze třetina. V květnu většina Čechů stále věřila ve správnost celostátních opatření proti koronaviru, nyní mají lidé opačný názor.

Zdroj: unsplash.com

Většina české populace, více než 80%, se cítila ohrožená koronavirem ve druhé polovině března, tedy po vyhlášení nouzového stavu a zavedení opatření proti šíření nemoci COVID-19.

Obavy postupně klesaly. V květnu se bálo koronaviru jen 55% lidí.

Zdroj: unsplash.com

V poslední době se kvůli vysokým přírůstkům nově infikovaných a hospitalizovaných se obavy opět zvýšily. V říjnu se obávalo šíření koronavirové nákazy již 71% lidí.

Zdroj: unsplash.com

Lidé v Česku přitom sami od jara polevili ve všech opatřeních proti šíření nemoci covid-19, včetně pravidelného mytí rukou nebo používání dezinfekčních prostředků.

Zdroj: unsplash.com

Ve srovnání s dubnem se počet lidí, kteří nosí rukavice, výrazně snížil. Na jaře je stále nosila třetina Čechů, nyní jen desetina.

Zdroj: unsplash.com

V dubnu většina lidí (asi tři pětiny) vycházela z domova pouze v nutných případech, nyní ale toto opatření dodržuje méně než třetina obyvatel. Češi také méně nosí roušky.

Zdroj: aroundprague.cz

V dubnu je používalo více než 80% Čechů, nyní pouze 67%.

Share