Ve Finsku experiment zkrachoval: V Německu 120 lidí začne dostávat 1200 eur po dobu tří let

V Německu začíná experiment se zaručeným příjmem. 120 Němců obdrží po dobu tří let 1 200 eur měsíčně. Oznámil to americký portál Business Insider.

Zdroj: unian.ua

Částka 1 200 EUR je o něco vyšší než hranice životního minima v zemi. Vědci porovnávají chování 120 účastníků experimentu s chováním skupiny 1380 lidí, kteří nedostanou základní příjem.

Zdroj: minfin.com.ua

Studii provádí německý institut pro ekonomický výzkum. Všichni účastníci vyplní dotazníky o svém životě, práci a emočním stavu.

Zdroj: fbc.net.ua

Jürgen Schupp, který v DIW vede socioekonomický panel, uvedl v komentáři pro Der Spiegel, že nyní existují jak příznivci, tak i odpůrci základního příjmu:

Zdroj: uazmi.org

„Oponenti tvrdí, že lidé se základním příjmem přestanou pracovat a místo toho budou ležet na gauči. Zastánci tvrdí, že lidé budou i nadále vykonávat užitečnou práci, stanou se více kreativní a charitativní“.

Dříve byl experiment s univerzálním nepodmíněným základním příjmem proveden ve Finsku.

Zdroj: dw.com

Trvalo to téměř dva roky: od ledna 2017 do prosince 2018. V rámci experimentu dostalo 2000 nezaměstnaných Finů 560 EUR měsíčně.

Vědci dospěli k závěru, že účastníci experimentu byli šťastnější, ale to je nedonutil k hledání práce.

6. dubna 2020 Španělsko oznámilo svůj záměr zavést základní příjem pro své občany. 11. září 2018 hlasovali obyvatelé švýcarské vesnice Rheinau v referendu, aby dostávali 2 570 $ měsíčně základního příjmu.

Psali jssme: Deštník nebo plavky: Jaké bude počasí v posledním letním týdnu

Share