„Aby se nestalo to, že Rakousko nebude mít kontroly a my jo“: Cestování mezi Českem, Rakouskem, Německem a Maďarskem bude bez hraničních kontrol

V pátek 5. června se česká vláda rozhodla odstranit omezení cestování do Německa, Rakouska a Maďarska.

.

Od 4. června mohou Češi cestovat na Slovensko bez nutnosti předložení negativního testu na koronavirus po návratu do České republiky.

.

Uvedl na tiskovce po ranním jednání vlády premiér Andrej Babiš.

Jednání s Německem stále pokračují, poznamenal ministr zahraničí Tomáš Petříček.

.

Ministr zahraničí dodal, že od 5. června od 12:00 se Češi vrátí z Německa bez povinnosti předkládat žádný test na koronavirus, německá strana však stále má stávající požadavky.

.

Zdůraznil, že při cestách do zahraničí je nutné znát požadavky stanovené pro překračování hranic v každé konkrétní zemi.

Ze sousedních zemí si Polsko stále udržuje zvláštní režim.

.

Zpočátku měl být režim na hranici změněn v rámci takzvaného systému semaforů od 15. června.

Rakousko ve čtvrtek zrušilo svá omezení, tak se vláda rozhodla reagovat.

.

„Aby se nestalo to, že Rakousko nebude mít kontroly a my jo, tak chceme zítra zrušit kontroly na vnitřních hranicích,” uvedl zdroj vlády dříve.

.

Až dosud mohli čeští občané navštěvovat Slovensko, Rakousko a Maďarsko bez povinnosti podat negativní test na koronavirus, ale museli se vrátit do 48 hodin.

.

V případě dlouhodobého pobytu nebo výletů do jiných zemí bylo nutné podat negativní test na koronavirus nebo jít do karantény.

.

Systém semaforu reguluje, kde a za jakých podmínek mohou čeští obyvatelé v Evropě cestovat.

.

Podle tohoto systému jsou země rozděleny do tří kategorií a jsou na mapě vymalovány v různých barvách: zelená, žlutá (nebo oranžová) a červená.

.

Share